Problemy z pamięcią - co zrobić, by mieć lepsza pamięć? | Ochoroba.pl
05.08.2020 Dziś imieniny Emila, Karoliny, Kary

Wiedza użytkowników: porady

Problemy z pamięcią - co zrobić, by mieć lepsza pamięć?

avatar
Autor:
Wiek:
46 lat
Miasto:
Gdynia
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Określone środki i zachowania pobudzające pamięć mogą ją wyostrzyć teraz i zachować w dobrym stanie na nadchodzące lata.
Mniejsze lub większe roztargnienie, kiedy nie pamiętamy gdzie kładziemy klucze czy okulary, albo nie możemy sobie przypomnieć imion, bywa naprawdę denerwujące. Głównym sprawca takiego stanu jest starzenie się. Wraz z wiekiem następują zmiany sposobu, w jaki


mózg przechowuje informacje, co sprawia, że trudniej jest nam przypominać sobie fakty. Wpływ na jakość naszej pamięci mogą mieć problemy fizyczne, w tym choroby tarczyc, jak również leki, między innymi na nadciśnienie i przeciwlękowe. Choroba Alzheimera także powoduje kłopoty z pamięcią, a jej objawy są znacznie poważniejsze niż te bardziej powszechne, zwykłe luki w pamięci.
Jak sprawić, by mieć lepsza pamięć?
Wąchaj zapachy
Można kupić buteleczkę eterycznego olejku rozmarynowego lub bazyliowego w sklepie ze zdrową żywnością. Wdychanie jednego lub drugiego zapachu zwiększa wytwarzanie przez mózg fal beta, które wskazują na podwyższoną gotowość umysłu do pracy.
Kawa, czyli kofeina
Kofeina poprawia przez krótki czas zdolność koncentracji, nie wskazane są dla osób z problemami ciśnieniowymi. Poprawa nastroju może mieć działanie chwilowe, skutkami ubocznymi może być drżenie rak i przyśpieszone bicie serca, co może stanowić dla nas dyskomfort.
Dostarczanie tlenu
Przyjmowanie dziennie 120 miligramów miłorzębu dwuklapowego. Wydaje się, że zwiększa on przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu komórki mózgu otrzymują tlenu potrzebny im do pełnego funkcjonowania. W niektórych krajach wyciąg z miłorzębu często zalecany jest, aby przeciwdziałać utracie pamięci i udarowi mózgu. Jeśli jesteśmy zdrowi, nie zauważymy korzystnego wpływu miłorzębu. W przypadku występowania zmniejszone przepływu krwi do mózgu ? może on być pomocny. Innym sposobem zwiększenia krwi do mózgu jest intensywne ruszanie się. Dowiedziono, że ćwiczenia mogą zwiększyć liczbę komórek nerwowych w mózgu. Pomoże każdy rodzaj regularnych ćwiczeń, choć najlepszy wydaje się być aerobik, spacer czy jazda na rowerze. Ćwiczenia zapobiegają także chorobom, takimi jak cukrzyca, udar, nadciśnienie krwi, które mga przyczynić się do powstawania luk w pamięci.
Stałe stężenie cukru we krwi
Wiele badań wykazało związek między łagodną nietolerancja glukozy a utratą pamięci wraz z wiekiem. Jedzenie przekształcane przez układ pokarmowy w glukozę jest głównym źródłem energii zasilającej nasze narządy, w tym mózg. Jednakże wielu ludzi, zwłaszcza w w średnim wieku i starszych, ma niską tolerancję glukozy, co oznacza, że występuje u nich problem w pobieraniu i przetwarzaniu glukozy zawartej w krwi krążącej przez komórki. Nawet ta łagodna, insulinozależna postać cukrzycy wydaje się osłabiać krótkotrwałą pamięć począwszy od wieku średniego.
W tym okresie należy jeść przede wszystkim regularnie, niezbyt obfite posiłki, jednocześnie przedkładając bogate w błonnik pokarmy nad ?białe? węglowodany (biały makaron, białe pieczywo, biały ryż). Wybierać też należy dobre tłuszcze, które znajdują się w olejach roślinnych, orzechach, nasionach, awokado i rybach. Pomagają one zachować stabilne stężenie cukru we krwi, nie zatykając jednocześnie tętnic.
Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Niedobory niektórych witamin m.in. kwasu foliowego mogą przyczyniać się do spadku sprawności umysłu. A do tego regularne ćwiczenia są kolejną metodą przeciwdziałania problemom ze stężeniem cukru we krwi.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT