anoreksja | Ochoroba.pl
01.10.2020 Dziś imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Wiedza użytkowników: choroby

anoreksja

avatar
Autor:
Wiek:
46 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Anoreksja w dużej mierze charakteryzuje się chorobliwym lękiem przed otyłością. Anorektyczki są przewrażliwione na punkcie swej wagi, boją się przytyć albo stosuje ścisłą kontrolę nad ilością przyjmowanych pokarmów.
Lęk sprawia, że wybierają niebezpieczne i uzależniające metody prowadzące do utraty wagi ciała. Większość z nich ogranicza ilość spożywanych pokarmów, zwłaszcza tych zawierających tłuszcze oraz węglowodany.
Masa ciała znacznie zmniesza się, spada często o ponad 15%. Zachowania osób cierpiących na anoreksję różnią się, przy anoreksji typu bulimicznego często występują: prowokowanie wymiotów, zażywanie dużych ilości środków przeczyszczających i moczopędnych oraz wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.
OBJAWY ANOREKSJI
Kiedy należy się niepokoić? Gdy osoba:
* przeżywa silny lęk przed przybraniem na wadze lub otyłością, nawet jeśli ma niedowagę;
* nie chce utrzymać wagi w granicach normy dla swojego wieku i wzrostu, co nie jest spowodowane żadnym schorzeniem fizycznym ani psychicznym;
* jej BMI jest równy lub mniejszy od 17,5;
* nieprawidłowo ocenia wagę własnego ciała, wymiary i sylwetkę;
* lekceważy skutki nagłego spadku wagi;
* w okresie dojrzałości płciowej (po okresie pokwitania) cierpi na wtórny brak miesiączki w ciągu co najmniej 3 miesięcy;
* spożywa posiłki w samotności (ze wstydu przed innymi);
* gotuje dla innych tzw. "zdrowe posiłki";
* uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne;
* kłamie o ilości zjedzonych posiłków;
* główny temat rozmów z osobą chorą to jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu w produktach i diety.
RODZAJE ANOREKSJI
-> Typ restrykcyjny
Chory ogranicza przyjmowanie pokarmu do bardzo niewielkich ilości i nieregularnie stosuje środki przeczyszczające.
-> Typ bulimiczny
Chory, choć zazwyczaj ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu, regularnie miewa okresy przejadania się lub prowokowania wymiotów i nadużywania leków przeczyszczających i moczopędnych. Stosowane metody zwykle prowadzą do biochemicznych zaburzeń oraz zakłóceń czynności pewnych układów i narządów, a także są zagrożeniem dla życia.
PSYCHOLOGICZNE PRZYCZYNY ANOREKSJI
Przyczyny anoreksji są tak głęboko zakorzenione w psychice chorej, że bez odpowiedniego podejścia i pomocy psychologicznej niemożliwe jest autowyleczenie.
Osoby dotknięte anoreksją to w większości przypadków dziewczęta i kobiety, które odczuwają nieświadomy lęk przed identyfikacją z własną płcią. Nie zgadzają się z własną seksualnością, unikają kontaktów z osobami płci przeciwnej. Odchudzają się, bo mają nieświadomą potrzebę by zachować sylwetkę dziecka. Często zanika miesiączka. Obsesyjny lęk przed przybraniem na wadze sprawia, że obsesyjnie myślą o jedzeniu i przekonane są, że "szczupła" figura jest kluczem do sukcesu. Zazwyczaj są to osoby, które każdemu i na każdym kroku chcą udowadniać, że są najlepsze: koncentrują się na kształceniu i zdobywaniu wiedzy, a jednocześnie są bardzo niepewne i boją się niepowodzeń. Chorzy nie widzą swojego wychudzenia, gdy stoją przed lustrem wydaje im się, że ciągle są za grubi.
Powyższe kryteria nie występują zawsze i w każdym przypadku, diagnoza anoreksji może być postawiona wyłącznie na podstawie wartości BMI i kompulsywnego myślenia o wadze. Niezwykle częstą postacią jest anoreksja kulturowa ? spowodowana próbami sprostania nierealistycznym wzorcom wyglądu ? wyidealizowanemu modelowi kobiecości.
Powszechnie w anoreksji występują:
* niska samoocena, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie,
* niezadowolenie ze swojej figury,
* zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała,
* lęk przed dorosłością i dojrzewaniem
Źródło: WikipediaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT