Co to jest rozrusznik serca? | Ochoroba.pl
09.07.2020 Dziś imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Wiedza użytkowników: operacje

Co to jest rozrusznik serca?

avatar
Autor:
Wiek:
34 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Serce posiada naturalny rozrusznik nazywany węzłem zatokowym i wysyłający sygnały do skurczu. Kiedy on zawodzi konieczne jest wstawienie sztucznego regulatora rytmu serca w postaci urządzenia elektronicznego zastępującego lub wspomagającego pracę węzła zatokowego.


Sztuczny stymulator serca, podobnie jak naturalny wysyła słabe impulsy energetyczne będące sygnałem do skurczu. Rozrusznik połączony jest z sercem poprzez sondę przebiegającą przez naczynia krwionośne.
Kiedy stosuje się rozrusznik?
Sztuczny rozrusznik serca wszczepia się, kiedy naturalny rozrusznik przestaje wysyłać sygnały lub są one zbyt słabe. Może to nastąpić w wyniku zawału lub zapalenia mięśnia sercowego. Aby nie dopuścić do zatrzymania akcji serca i niedotlenienia organizmu na skutek zaburzeń krążenia wstawia się sztuczny stymulator serca. Zabieg ten w większości dotyczy osób starszych.
Zabieg implantacji rozrusznika
Rozrusznik jest niewielkim kilkucentymetrowym urządzeniem, które wszczepia się pod skórę na klatce piersiowej lub brzuchu. Elektrodę, połączoną z rozrusznikiem wprowadza się do prawej komory serca. Lekarz może dostroić urządzenie i wymienić w nim baterie (po 3-10 latach) bez konieczności przeprowadzania kolejnej operacji.
Osoby z wszczepionym rozrusznikiem nie powinny eksponować się na działanie silnego pola magnetycznego, przebywać w pobliżu uszkodzonych urządzeń elektrycznych (np. mikrofalówek) lub radioodbiorników.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT