Chore dziecko ? jak prawidłowo podać leki choremu dziecku? | Ochoroba.pl
18.04.2024 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Wiedza użytkowników: porady

Chore dziecko ? jak prawidłowo podać leki choremu dziecku?

avatar
Autor:
Wiek:
48 lat
Miasto:
Kraków
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Leki występują w postaciach: tabletek, tabletek powlekanych, kapsułek, drażetek, proszku czy kropli., Do smarowania używa się maści, kremów czy też lotionów. Istnieją także czopki bądź zastrzyki wykonywane dożylnie, domięśniowo i podskórnie.
W przypadku podawania lekarstw, zwłaszcza dziecku należy ściśle


stosować się do zaleceń lekarza bądź informacji zawartych w ulotce. W przypadku występowania wątpliwości w sprawie zastosowania jakiegokolwiek leku powinniśmy bez skrępowania sięgnąć po poradę do lekarza lub farmaceuty. Lepiej zapytać o dwa razy za dużo niż o jeden raz za mało. Podawanie leku powinno się kontynuować tak długo, jak zaleci lekarz. Nawet, gdy stan dziecka się poprawi, leki należy podawać dalej, aż do całkowitego wyzdrowienia.
Połykanie leków
Najlepszym i najbardziej wskazanym płynem do popijania leków jest woda. W przypadku dzieci, niekiedy trzeba pójść na odstępstwa i zastosować płyny o słodkim smaku, które zneutralizują posmak leku. Tabletki, proszki czy krople można rozpuścić w 1 łyżeczce soku (z pewnością w tym przypadku rezygnujemy z grejpfrutowego). Po podaniu leku powinniśmy podać dziecku jeszcze wypić troszkę soku czy wody. Leki o gorzkim smaku można zmieszać z łyzką rozgniecionego banana lub startego jabłka.
Zażywanie leków w płynie
Przy podawaniu dziecku leku w płynie na język, najlepiej go podać najbliżej jego nasady. Leku w kroplach nie należy podawać bezpośrednio na język. Zatyczka dozująca mogłaby spaść albo podający mógłby się pomylić przy liczeniu kropli i dziecko otrzymałoby za dużą dawkę. Krople należy podawać na plastikowe łyżeczki, gdyż bardzo często wchodzą one w interakcje z metalem, co mogłoby zmienić działanie leku.
Czopki
Czopki należy ostrożnie wprowadzić do odbytu, niezmiernie ważna jest pozycja dziecka. Niemowlęta powinny być ułożone na plecach z delikatnie uniesionymi nóżkami, natomiast u starszych dzieci wprowadzanie czopka powinno się odbywać podczas leżenia na boku z lekko podciągniętymi nogami.
Czopek należy wprowadzić na tyle głęboko, by nie wypadł i by go już nie wyczuwać palcem. Na wszelki wypadek po wprowadzeniu czopka na kilka minut powinniśmy ścisnąć lekko pośladki dziecka.
Zastrzyki
Zastrzyki na ogół robi lekarz albo pielęgniarka. W przypadku dziecka chorego na cukrzycę lekarz instruuje rodziców, jak należy wykonywać inekcje.
Nacierania
Przy zastosowaniu maści czy kremów należy dokładnie umyć ręce a następnie lekarstwa delikatnie rozprowadzać po skórze. W pierwszych dniach stosowania, należy bacznie obserwować smarowane miejsca, gdyż pojawienie się wysypki może być pierwszym objawem uczulenia na jakieś składnik maści.
Inhalacje
Inhalacje czyli wdychanie pary oczyszczonej leczniczym olejkiem eterycznym. Bardzo popularną i zalecaną metodą inhalacji jest kąpiel parowa. Po dodaniu do gorącej wody suszonych ziół.dziecko powinno wdychać parę w miarę możliwości przez nos.
Krople i maści do oczu
Aplikowanie kropli do oczu jest jednym z bardziej nielubianych przez dzieci. By ułatwić podanie leku, warto dziecko posadzić na krześle, z głową lekko przechyloną do tyłu. Po odchyleniu dolnej powieki, wpuszczamy krople nie dotykając gałki ocznej. Dziecko po podaniu kropli powinno na chwilę zamknąć oczy, żeby krople mogły się równomiernie rozprowadzić. W ten sam sposób nanosi się maści do oczu za pomocą specjalnej szpatułki dołączonej do opakowania.
Krople do uszu
Dziecko należy ułożyć na boku ze zdrowym uchem, następnie pociągamy delikatnie małżowinę uszną chorego ucha do tyłu ku górze i wpuszczamy krople. Dziecko powinno jeszcze przez chwilę pozostać w tej pozycji, żeby krople nie wypłynęły z ucha.
Krople, maści i spreje do nosa
Krople
Przed podaniem kropli dziecko powinno wydmuchać nos. Przy podawaniu powinno odchylić głowę lekko do tyłu, a po wpuszczeniu kropli lekko wciągnąć nosem powietrze. Warto przytrzymać chusteczkę przy nosie, by krople nie wypłynęły.
Maść
Tubka z maścią zaopatrzona jest w specjalna nasadkę, którą ostrożnie można wprowadzić do nosa. Po czym następnie wprowadzamy niewielką ilość maści.
Sprej
Przy stosowaniu spreju dziecko powinno trzymać głowę prosto. Buteleczkę ze sprejem trzymamy prosto i wprowadzamy na kilka milimetrów do otworu nosowego. Naciskając raz lub dwa razy na buteleczkę, rozpylamy sprej w nosie.
Noworodkom i niemowlętom nie należy podawać oleistych kropli do nosa, które mogłyby dostać się do dróg oddechowych. Krople delikatnie dajemy na wacik i ostrożnie wycieramy nim nos dziecka.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT