Fakty i mity na temat karmienia piersią. Czy duża ilość wypijanych płynów sprzyja laktacji? | Ochoroba.pl
29.03.2024 Dziś imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiedza użytkowników: porady

Fakty i mity na temat karmienia piersią. Czy duża ilość wypijanych płynów sprzyja laktacji?

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Rzeszów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Wiele kobiet, które po raz pierwszy zostają matkami, mają wiele wątpliwości i pytań związanych z laktacją i karmieniem niemowlęcia. Wiele porad, które zasłyszą od przysłowiowych ciotek to mity. Co jest prawą a co fikcją w karmieniu piersią?

Duża ilość wypijanych płynów sprzyja laktacji

FAŁSZ. Nie ma potrzeby wypijania nadmiernych ilości płynów, gdyż nie ma żadnych dowodów na to, że przyjmowanie ich w nadmiernej ilości wpływa korzystnie na ilość pokarmu. Wskazane jest by kobieta karmiąca wypijała ich po prostu odpowiednią ilość tj. około 1,5-2 litrów dziennie wody źródlanej. Przede wszystkim kobieta karmiąca powinna zaspokajać swoje pragnienie, które u niektórych pań jest znaczne. Należy pamiętać, że laktacja zależy od ssania dziecka i chęci karmienia.

Małe płaskie brodawki uniemożliwiają karmienie

FAŁSZ. Małe, płaskie brodawki mogą być wprawdzie przyczyna przejściowych kłopotów w karmieniu, ponieważ wymagają od dziecka nauki prawidłowego chwytania piersi, ale nie umożliwiają karmienia.

Zbyt chudy pokarm

FAŁSZ. Wygląd pokarmu nie decyduje o jego właściwościach. Wygląd pokarmu niemal się nie zmienia, a jego skład wraz z rozwojem dziecka jego dostosowany fizjologicznie do potrzeb niemowlęcia. W ocenie jakości i ilości pokarmu, matka powinna się kierować zachowaniem dziecka (dziecko najedzone jest spokojne i zadowolone) oraz przyrostami jego masy ciała.

Karmienie należy zakończyć do 9-11 miesiąca życia, gdyż potem trudno odstawić dziecko od piersi. Bądź ? dziecko należy karmić 2-3 lata.

W obu przypadkach FAŁSZ. Długość karmienia powinien być przede wszystkim decyzją matki i dziecka. Najczęściej oboje znajdują najbardziej optymalny czas na zaprzestanie karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że wyłączne karmienie piersią wskazane jest w pierwszych 6 miesiącach życia, po ukończeniu przez dziecko pół roku należy wprowadzać posiłki uzupełniające. Wyłączne karmienie piersią powyżej 6 miesiąca życia może doprowadzić do niedoborów żywieniowych.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT