Czy powstanie polski lek na raka ? | Ochoroba.pl
05.08.2020 Dziś imieniny Emila, Karoliny, Kary


Czy powstanie polski lek na raka ?

Polskie firmy rozpoczynają poszukiwania nowatorskiego leku na raka.  Publikujemy komunikat prasowy firm na temat nowych działań w celu zwalczania chorób nowotworowych.


Adamed ? wiodący polski producent farmaceutyków oraz BioCentrum przedsiębiorstwo działające w obszarze biotechnologii uruchamiają projekt opracowania innowacyjnego leku onkologicznego. Działania w ramach projektu obejmować będą m.in. zaawansowane projektowanie związków wspomagane obliczeniowo oraz opracowanie metod syntezy chemicznie wyselekcjonowanych związków.

Warszawa, 25 listopada 2009 r. ? Adamed i BioCentrum ogłosiły rozpoczęcie nowego projektu badawczego, który może znacząco wpłynąć na rozwój polskiego sektora farmaceutycznego. Celem wspólnego projektu jest opracowanie innowacyjnego leku onkologicznego. Głównym założeniem pierwszej fazy prac badawczych jest identyfikacja i charakteryzacja nowych strukturalnie cząsteczek, inhibitorów jednego z ważniejszych szlaków białek biorących udział w procesie onkogenezy. W drugiej fazie przedsięwzięcia Adamed będzie prowadził próby kliniczne leku.


Badania będą opierać się na wykorzystaniu najnowocześniejszych metod analitycznych. Zaplanowane zadania obejmować będą zaawansowane projektowanie związków wspomagane obliczeniowo, opracowanie metod syntezy chemiczne wyselekcjonowanych związków, innowacyjny proces selekcji związków in vitro przy wykorzystaniu metod biochemicznych, optymalizację struktur wiodących z wykorzystaniem metod obliczeniowych i krystalograficznych oraz badania na zwierzętach.


Lek Adamedu ma szansę stać się pierwszą terapią na świecie wykorzystującą target białkowy. Potencjalnie będą mogły skorzystać z niego rocznie około 3 miliony pacjentów na świecie. Planuje się, że nowy lek będzie mieć szansę wejść w pierwszą fazę badań klinicznych w roku 2013.

?Nie ukrywam, że projekt badawczy tworzony we współpracy Adamedu z Biocentrum jest szansą, aby zapoczątkować nową erę w polskiej i światowej medycynie. Mówimy o nowej terapii celowanej, w której cząsteczka terapeutyczna kierowana jest do miejsca występowania nowotworu niszcząc tylko komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki organizmu. Współpraca z BioCentrum umożliwia nam połączenie naszej wiedzy w zakresie rozwoju innowacji z zaangażowaniem naukowców oraz najnowszych narzędzi laboratoryjnych w dziedzinie badań onkologicznych. Celem jest umocnienie naszego potencjału w prowadzeniu prac badawczych zmierzających do wynalezienia nowoczesnej terapii onkologicznej. Mam nadzieję, że współpraca z BioCentrum przyczyni się do opracowania innowacyjnego leku, który będzie odpowiedzią na potrzeby pacjentów chorych na nowotwory? ? powiedziała Małgorzata Korpusik Członek Zarządu Adamed ds. Badań, Rozwoju i Wytwarzania.
W projekcie bierze również udział Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firma biotechnologiczna Selvita, udziałowiec strategiczny BioCentrum.


?Jesteśmy zaszczyceni faktem, że Adamed zdecydował się na realizację projektu zaproponowanego przez BioCentrum i Uniwersytet Jagielloński. Największe w Polsce doświadczenia naszego partnera w badaniach przedklinicznych i  jego potencjał naukowy pozwolą na pełne wykorzystanie pomysłów zespołu BioCentrum? ? powiedział Paweł Przewięźlikowski Prezez Zarządu BioCentrum ?Współpraca z Adamed pozwoli nam na pełne wykorzystanie naszego nowego laboratorium i wdrożonych w nim metod badawczych?.

Adamed - lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły ponad 150 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.


BioCentrum - prywatne przedsiębiorstwo działające w obszarze biotechnologii. Firma oferuje usługi w zakresie badań przedklinicznych obejmujące kluczowe etapy procesu rozwoju leku, znajdujące zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz biotechnologicznym. Firma świadczy również usługi z zakresu chemii białek, obejmujące szeroką gamę standardowych i zaawansowanych analiz oraz produkcję i oczyszczanie preparatów białkowych na zlecenie. Wykorzystując szerokie doświadczenie naukowe pracowników firma prowadzi prace zlecone oraz usługi naukowo-badawcze w szerokim zakresie zagadnień współczesnej biotechnologii. BioCentrum posiada w swojej ofercie panel wysoko-oczyszczonych i wysoko-aktywnych enzymów, inhibitorów i innych preparatów aktywnych biologicznie własnej produkcji.

 

Źródło: Komunikat prasowy firm Adamed i BioCentrumNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT