Ciąża pozamaciczna - ciąża brzuszna, ciąża jajowodowa. | Ochoroba.pl
11.08.2020 Dziś imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Wiedza użytkowników: ciekawe przypadki

Ciąża pozamaciczna - ciąża brzuszna, ciąża jajowodowa.

avatar
Autor:
Wiek:
40 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Po zapłodnieniu, czyli połączeniu męskiego plemnika z komórką jajową, zapłodniona komórka powstała w jajowodzie powinna się zagnieździć w błonie śluzowej jamy macicy w ciągu 5-7 dni. Czasami bywa jednak tak, że zapłodniona komórka nie dociera się do macicy tylko zagnieżdża się w innym miejscu.

 Najczęściej w takim przypadku dochodzi do zagnieżdżenia komórki w jajowodzie i występuje to w 98% takich przypadków, czasami do zagnieżdżenia może dojść również w jamie brzusznej. W związku z tym, że poza macicą nie ma odpowiednich warunków do rozwoju zapłodnionego jaja, po 2 miesiącach obumiera ono i mogą powstać powikłania, stanowiące niekiedy zagrożenia dla życia.

Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Najczęstszą przyczyną występowania tej anomalii jest przebycie zapalenia jajowodów, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej i zrośnięci jajowodów lub zwolnienia ich ruchów perystaltycznych, które umożliwiają przetransportowanie się zapłodnionej komórki do macicy.
Inną przyczyna jest zbyt długi jajowód, podczas wędrówki komórki do macicy osiąga ona takie stadium, które odpowiada mu do zagnieżdżenia w macicy. Rzadszą przyczyną jest endometrioza. W chorobie tej błona śluzowa macicy, w prawidłowych warunkach wyściełająca macicę, rozwija się też w innych narządach organizmu, np. w jajowodzie.
Także guzy, zrosty czy cysty mogą stanowić przeszkodę na drodze zapłodnionego jaja do macicy.

Co się dzieje z niezapłodnionym jajem?

Niekiedy po obumarciu zapłodnionego jaja następuje jego samowchłonięcie przez organizm lub wydalone, czemu towarzyszy niewielkie krwawienie zwykle kojarzone z krwawieniem menstruacyjnym.
Niekiedy jednak niezbędny jest zabieg chirurgiczny,  podczas którego czasami niezbędne jest wycięcie całego jajowodu.
Niebezpieczne są przypadki, gdy nieprawidłowo w zagnieżdżona komórka powoduje rozciągnięcie jajowodu oraz jego pęknięcie. W tym przypadku kobieta odczuwa jedynie ostry ból brzucha i następuje krwotok do wnętrza brzucha, wtedy niezbędna jest szybka konsultacja lekarska, gdyż jest to sytuacja zagrażająca życiu.

   Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT