18.04.2024 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Leksykon

JAŁOWIEC POSPOLITY (Juniperus communis)



jalowiec owoce moczopędne żółciopędne.jpg

Wiadomości ogólne

Jałowiec pospolity, zwany też jodłowcem, rośnie na terenie całej Polski. Przede wszystkim na nieużytkach, w borach sosnowych, na piaszczystych, jałowych glebach. Krzew ten należy do rodziny cyprysowatych. Może osiągać do kilkunastu metrów wysokości. Jest rośliną dwupienną.

Jałowiec kwitnie w kwietniu i maju.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: szyszkojagody jałowca (popular­nie zwane: jagodami)

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: moczopędne, żółciopędne, żołądkowe, wykrztuśne, przeciwbólowe.

Jałowiec może być pomocny w leczeniu kamicy moczowej, a także w leczeniu ludzi z upośledzoną czynnością nerek i z obrzękami pochodzenia nerkowego dzięki temu, że zwiększa ilość wydalanego moczu i dezynfekuje drogi moczowe. Uwaga: zbyt duże dawki mogą uszkodzić nerki, dlatego dawki jałowca powinny być umiarkowane.

Zawarte w szyszkojagodach jałowca związki czynne przyczyniają się do poprawy trawienia poprzez pobudzenie wydzielania żółci oraz soków trawiennych w przewodzie pokarmowym. Przeciwdziałają nadmiernej fermentacji w jelitach.

Uwaga: zbyt duże dawki wyciągów z jałowca mogą drażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego! Nie należy stosować wyciągów z tego ziela:

  • w ciąży,
  • w za­ostrzonej chorobie wrzodowej,
  • w ostrych chorobach zapalnych przewodu pokarmowego,
  • w ciężkich chorobach wątroby oraz nerek.

Z szyszkojagód uzyskiwać można olejek, który nadaje się do stosowania zewnętrznego. Olejek ten ma działanie przeciwbólowe - znosi nerwobóle, ból korzonkowe i stawowe.

Przepisy stosowania

NAPAR Z SZYSZKOJAGÓD. Przygotowujemy go w następujący sposób: w naczyniu umieszczamy1 łyżkę szyszkojagód jałowca i zalewamy ją szklanką wrzątku. Napar odstawiamy pod przykryciem na około kwadrans. Tego rodzaju napar pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia po jedzeniu.

NALEWKA. Przepis: 100 g szyszkojagód jałowca zalewamy 0,5 litrem spirytusu 70-procentowego i odstawiamy na tydzień. Pijemy po 10-20 kropli na kieliszek wody w zaburzeniach trawiennych. Nalewkę możemy używać też do wcierania w bolące miejsca.

PRZYPRAWA. Owoce jałowca możemy stosować jako przyprawę do mięs - zwłaszcza do dziczyzny, a także do likierów i wódek.

Dawniej słynne było piwo jałowcowe.

MIESZANKI ZIOŁOWE. Owoce jałowca nadają się by dodawać je do mieszanek pobudzających trawienie i moczopędnych.

Owoce te wchodzą w skład mieszanek przygotowywanych przez przemysł o nazwie CHOLAGOGA I i II. Olejek jałowcowy wchodzi w skład leku SPIRITUS ANGELICAE COMPOSITUS oraz LINIMENTUM SAPONATO-CAMPHORATUM używanych do wcierań.

Zbiór i konserwacja

Szyszkojagody zbieramy w drugim roku od kwitniecia rośliny. Zbioru dokonujemy jesienią lub w zimie. W tym celu rozkładamy pod krzakiem płachtę, a następnie delikatnie strząsamy jagody za pomocą kija lub grabek. Jeżeli nie chcą opadać, oznacza to, że nie są jeszcze dojrzałe i próby należy powtórzyć w następnym roku. Przy zbiorze szyszkojagód nie należy niszczyć krzewów.

Do suszenia jagody rozkładamy cienką warstwą i często przesypujemy. Początkowo suszymy bez ogrzewania, a następnie dosuszamy w suszarni w temperaturze do 35° C. Nie należy przekraczać tej temperatury, gdyż te owoce suszone w wyższej temperatu­rze tracą olejki eteryczne i właściwości lecznicze.

Substancje lecznicze

W szyszkojagodach jałowca pospolitego obecne są dość duże ilości olejku eterycznego, a także żywice, kwasy organicze, flawo­noidy, goryczki oraz sole mineralne.

 

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT