Cholesterol: zmniejsz jego poziom | Ochoroba.pl
24.09.2020 Dziś imieniny Dory, Gerarda, Maryny


Profilaktyka

Cholesterol: zmniejsz jego poziom

obniż poziom cholesterolu

Zmniejszanie jego poziomu zwiększa szansę uniknięcia choroby wieńcowej.

 

Jak wynika z wieloletnich badań prowadzonych w różnych krajach, zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie wpływa na zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

Według tych badań, zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi o ok. 10 proc. obniżało ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową u mężczyzn

  • w wieku lat 40 o 54%,
  • w wieku lat 50 o 39%,
  • w wieku lat 60 o 27%,
  • a w wieku lat 70 o 19%.

Praktyczny wniosek z tych badań płynie taki, że dla skutecznego zapobiegania chorobie niedokrwiennej serca należy wcześnie wykrywać zaburzenia przemiany tłuszczowej w organizmie, a po ich wykryciu podejmować leczenie mające na celu obniżenie poziomu cholesterolu. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim mężczyźni przekraczający 30 lat, a więc osiągający wiek, w którym choroba zaczyna już atakować.

Dotyczy to zwłaszcza tych mężczyzn, u których wcześniej, już w wieku około 20 lat, stwierdzano podwyższony poziom cholesterolu. Są oni szczególnie narażeni na szybki rozwój choroby wieńcowej i wystąpienie zawału serca nawet przed 50 rokiem życia. I właśnie oni powinni dbać:

  • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała,
  • o kondycję (np. uprawiając pływanie, marsze i nie unikając prac fizycznych).
  • unikać palenia tytoniu,

U kobiet zagrożenie chorobą wieńcową nasila się po menopauzie. Rozwojowi tej choroby sprzyja niedobór hormonów kobiecych - estrogenów. W tym okresie stwierdza się podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zwłaszcza jego frakcji LDL, co szybko prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej. Dlatego właśnie w okresie przekwitania zaleca się dla zapobiegania rozwojowi choroby wieńcowej podawanie niewielkich dawek hormonów kobiecych.

To, że zmniejszenie poziomu cholesterolu ogranicza ryzyko zawału, potwierdzają badania przeprowadzone w Niemczech. Zauważono tam, że w przypadku, gdy w naczyniach wieńcowych występują rozsiane zmiany miażdżycowe, znacznie więcej korzyści przynosi radykalne obniżenie poziomu cholesterolu we krwi niż zabiegi poszerzania naczyń przy pomocy cewnika z balonikiem. Okazuje się też, że po dwóch latach leczenia zmiany w naczyniach cofają się tak znacznie, że nie jest potrzebna angioplastyka (czyli rozpychanie naczyń wieńcowych cewnikiem z balonikiem).

Poza hipercholesterolemią (nadmiarem cholesterolu) należy oczywiście wyeliminować także inne czynniki ryzyka choroby wieńcowej, a przede wszystkim palenie tytoniu, gdyż znacznie podnoszą one prawdopodobieństwo, że dopadnie nas ta groźna choroba.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT