Pierwszy miesiąc ciąży | Ochoroba.pl
28.02.2021 Dziś imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany


Ciąża

Pierwszy miesiąc ciąży

ciąża - pierwszy miesiąc ciąży

Właściwie każdy wie czym jest ciąża. Jednak tylko niewielka grupa ?wtajemniczonych" zdaje sobie sprawę, jak burzliwe i skomplikowane procesy zachodzą w organizmie kobiety i płodu w czasie tych 40 tygodni. W ciągu 269 dni z dwóch mikroskopijnych komórek - plemnika i komórki jajowej powstaje ważący około 3500g noworodek. Spróbujemy Wam przybliżyć, co dzieje się w poszczególnych tygodniach ciąży

Pierwsze trzy miesiące ciąży to okres najbardziej intensywnego rozwoju. Z zapłodnionej komórki jajowej powstaje istota ludzka, która pod koniec trzeciego miesiąca przypomina wyglądem miniaturowego człowieka i ma wszystkie, funkcjonujące już, podstawowe narządy wewnętrzne. Zacznijmy jednak od samego początku.

 

 

PIERWSZY MIESIĄC

Początkowe cztery tygodnie ciąży to okres bardzo szybkich podziałów zapłodnionej komórki. Pierwsze tygodnie ciąży mają kolosalne znaczenie dla jej dalszego przebiegu. Pomimo, iż wszystkie zmiany wówczas zachodzące mają miejsce na obszarze nie większym od 3cm, to mają one znaczenie dla całego późniejszego rozwoju płodu i jego dalszego życia.

Następuje także przemieszczanie się zapłodnionej z jajowodu do macicy, które trwa około siedmiu dni (w tym czasie mogą powstać jednojajowe bliźnięta) i kończy je zagnieżdżenie w dobrze ukrwionym miejscu macicy.

W okresie implantacji (czyli zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy) zarodek ludzki składa się z kilkuset komórek, ma kształt wklęsłej kuli o średnicy około 0,14 mm (grubości kartki papieru), nie ma jeszcze określonego kształtu, ale już powstają zawiązki tak ważnych organów jak serce i naczynia krwionośne.

Pod koniec pierwszego miesiąca zarodek ma około 5 mm i waży 0,02 grama. Tworzą się zawiązki kończyn a serce zaczyna bić. Powstają zawiązki płuc, wątroby i żołądka, a także mózgu. Na głowie powstają płytki oczne i uszne.

Od momentu zagnieżdżenia do ukończenia pierwszego miesiąca zarodek "rośnie" o ok 4,86 mm, w tym czasie rozpoczyna się także praca serca.

 

Joanna SkłodowskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT