Żylaki: leczenie owrzodzeń podudzi | Ochoroba.pl
21.01.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory


Artykuły

Żylaki: leczenie owrzodzeń podudzi

leczenie owrzodzeń

Jak leczyć przewlekłe owrzodzenia łydek związane z obecnością żylaków? Specjalista w dziedzinie chirurgii naczyń - Andrzej Popow, podzielił się z nami tą wiedzą.

 

W powstawaniu owrzodzeń istotna rolę odnoszą trzy zasadnicze przyczyny:

  • żylaki i niewydolność żylna,
  • niedokrwienie tętnicze,
  • zaburzenia neurologiczne.

We wszystkich rodzajach owrzodzeń ważna rolę odgrywa infekcja bakteryjna oraz grzybicza. W tym artykule pragnę skupić się na leczeniu miejscowym owrzodzeń.


Czego nie robić

Najpierw wspomnę, czego nie wolno stosować w leczeniu przewlekłych owrzodzeń i dlaczego.

Na pewno nie wolno stosować riwanolu, ponieważ ten specyfik w długotrwałym stosowaniu powoduje alergizację organizmu i nasilenie stanu zapalnego. Nie powinno się stosować miejscowo długotrwale antybiotyków w różnych postaciach, ponieważ dość szybko dochodzi do antybiotykooporności i rozwoju zjadliwej flory bakteryjnej oraz zakażeń grzybiczych, które bardzo trudno się leczy.

Nie powinno się też moczyć i kąpać podudzi z owrzodzeniami w różnych wodnych roztworach np.: nadmanganianie potasu, ponieważ środowisko wodne osłabia barierę wnikania bakterii przez skórę. Nie należy stosować wody utlenionej, ponieważ ten utleniacz niszczy nie tylko bakterie, ale również nowopowstały nabłonek.

Nie powinno się także zbyt często zmieniać opatrunku, ponieważ w ten sposób nie dajemy szans dla narastania nowych komórek.

Wszystko, co powyżej wymieniłem stosuje się powszechnie, a nie powinno, jest to wręcz zabronione.

 

Jak leczyć owrzodzenia


Tak, więc jak leczyć przewlekłe owrzodzenia? Pytanie jest trudne. Wszystko zależy od stanu owrzodzenia.

Po pierwsze, należy zlikwidować lub ograniczyć przyczynę powstawania owrzodzenia. Aby poznać przyczynę należy wykonać USG kończyn dolnych, które może pomóc ją wyjaśnić.

W owrzodzeniach pochodzenia tętniczego należy zlikwidować przyczynę niedokrwienia, co nie zawsze jest proste. W tym przypadku rady powinniśmy szukać u specjalisty chirurgii naczyniowej.

Inna sytuacja jest w przypadku obrzęku i owrzodzeń w obecności żylaków, gdy dochodzi do zastoju żylnego. Samo stwierdzenie obecności żylaków nie jest wystarczające do podjęcia decyzji o dalszym leczeniu. Żylaki likwidować można dopiero, gdy odpływ w układzie żył głębokich nie jest utrudniony. Dlatego najpierw należy stwierdzić, czy żyły głębokie są drożne. Jeśli tak, wówczas możemy podjąć decyzję o likwidacji żylaków. Można to zrobić operacyjnie (trzeba jednak najpierw wygoić ranę owrzodzenia), ale można również wykonać skleroterapię (w tym przypadku nie trzeba czekać na wygojenie, ponieważ rana nie przeszkadza w leczeniu).

Po drugie owrzodzenie musi być oczyszczone - z tkanek martwiczych, z nadmiaru bakterii. Można to zrobić mechanicznie, ale również za pomocą różnych leków miejscowych.

Po trzecie w etapie oczyszczonego owrzodzenia powinno się stosować opatrunki, które powodują ziarninowanie i narastanie. Powinien je indywidualnie dobrać lekarz. Przy dużych owrzodzeniach po stworzeniu warunków do gojenia stosuje się przeszczepy skórne.

Po spełnieniu wyżej opisanych warunków owrzodzenie goi się bardzo szybko.

 

Opracował Andrzej Popow
specjalista chirurg
Hajnówka ul.11 Listopada 17
Tel. 604570979
http://www.popow.com.pl/Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT