Zakrzepica żylna kończyn dolnych | Ochoroba.pl
08.12.2021 Dziś imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza


Artykuły

Zakrzepica żylna kończyn dolnych

nogi zakrzepica kończyn dolnych

Zakrzepica żylna kończyn dolnych jest jednym z powikłań choroby żylakowej. W szeregu przypadkach żylaki nie powodują powikłań. Bywa jednak, że stają się przyczyną stanów zapalnych, które uwidaczniają się bolesnym stwardnieniem i zaczerwienieniem skóry. W konsekwencji dochodzi do zapalenia żył lub do groźnego w skutkach zamknięcia żyły przez skrzep krwi - mówimy wówczas o zakrzepicy żylnej.

Zakrzepica żylna kończyn dolnych może dotyczyć:

  • zakrzepicy żylaków powierzchownych,
  • zakrzepicy żył głębokich.

Generalnie przyczyną zakrzepicy w żyłach jest spowolnienie przepływu krwi. Różnica wyżej wymienionych zakrzepic jest istotna w objawach klinicznych oraz lokalizacji.

Przy zakrzepicy żylaków kończyn dolnych pojawia się ból i zaczerwienienie w miejscu występowania widocznych żylaków powierzchownych.

Zakrzepica żył głębokich objawia się bólem i obrzękiem podudzia, uda, w zależności od poziomu wystąpienia zakrzepu w żyłach głębokich. Zakrzep taki może wystąpić w żyłach zatokowych podudzia, żyle podkolanowej, żyle udowej.

Wystąpienie zakrzepicy nie musi współistnieć z żylakami powierzchownymi, ale najczęściej dochodzi do zakrzepicy przy istniejących żylakach powierzchownych.

Rozpoznanie zakrzepicy oprócz objawów klinicznych potwierdza lub wyklucza badanie USG żył, wykonuje się również test biochemiczny (tzw. d-dimery).

Leczenie

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy w leczeniu zakrzepicy stosuje się heparynę. Niezwykle istotne jest leczenie zachowawcze. Dlatego poleca się kompresoterapię (noszenie uciskowych rajstop czy podkolanówek). Ważnym elementem jest odpowiednia ilość zażywanego ruchu. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby spędzające większość czasu w ciągu dnia w pozycji siedzącej lub stojącej. W grupie wysokiego ryzyka wystąpienia żylaków są osoby gdzie w rodzinie występuje to schorzenie.

 

Opracował Andrzej Popow

specjalista chirurg

Hajnówka ul.11 Listopada 17

tel.: 604570979

Strona www: popow.com.plNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT