Monitorowanie i opieka ortopedyczna nad dzieckiem | Ochoroba.pl
14.11.2019 Dziś imieniny Emila, Laury, Rogera


Artykuły

Monitorowanie i opieka ortopedyczna nad dzieckiem

niemowlę na brzuchu dysplazja

Kiedy pierwszy raz należy udać się z dzieckiem do ortopedy? Jak prawidłowo kłaść i nosić dziecko opisuje dr. Marek Okoński.

Autor: dr n. med. Marek Okoński

specjalista ortopeda

 

Każde niemowlę powinno być objęte badaniami ortopedycznymi i sonograficznymi, w celu oceny choć niekoniecznie na oddziale noworodkowym. Najlepiej, żeby pierwsze badanie zostało wykonane w pierwszych trzech tygodniach życia. Tam gdzie na oddziale noworodkowym są warunki, ortopeda powinnien zbadać dziecko. Może je wykonać również neonatolog. Jeżeli jednak na oddziale nie ma takich warunków, to w pierwszych trzech tygodniach, każda matka powinna trafić z dzieckiem do tzw. poradni preluksacyjnej zajmującej się m.in. dysplazją stawów. Tam ortopeda wykona badanie manualnym oraz sonograficzne by ocenić rozwój stawu.

Idealny model opieki ortopedycznej nad niemowlęciem zdrowym powinien zawierać:

  • pierwsze badanie ortopedyczne i sonograficzne przeprowadzone w pierwszych trzech tygodniach życia,
  • jeżeli staw biodrowy jest zdrowy to badanie powinno być ponowione trzykrotnie w pierwszym roku życia, w 3-4 miesiącu życia, w 6-7 miesiącu życia i około 12 miesiąca.

 

Jeśli przy pierwszym badaniu wykryta została dysplazja stawu biodrowego to częstotliwość wykonywania następnych jest ustalany przez lekarza w zależności od stopnia patologii. Nie powinny one być przeprowadzane jednak rzadziej niż co 4-6 tygodni.

Leczenie

Aby nie doszło do dysplazji stawów należy wdrożyć leczenie zachowawcze, które jest bardzo proste. Wystarczy:

  • kłaść dziecko w pozycji zgięciowo - odwiedzeniowej, tzw. pozycja ?żabki", dziecko leży na brzuchu lub trzymane jest na rękach a kończyny dolne ustawione są w odwodzeniu bioder i w zgięciu,
  • stosować tzw. majtki ortopedyczne lub inny rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego zaleconego przez ortopedę.

Wystarczające może też okazać się odpowiednie pielęgnowanie podczas noszenia dziecka na sobie koniecznie przodem do rodzica, wtedy to staw biodrowy ma prawidłową pozycję umożliwiającą prawidłowy jego rozwój.

Część rodziców, których dzieci chorują na dysplazję, niechętnie stosują się do powyższych zaleceń dawanych przez lekarzy, ponieważ uważają, że leżenie w zaopatrzeniu ortopedycznym np. w rozwórce biodrowej, w pozycji wmuszonej ?żabki" jest z pewnością niewygodne. Starają się oni ?oszczędzić" dziecko i zdejmują rozwórki lub pieluszki ortopedyczne. Jest to niestety bardzo złe i krótkowzroczne postępowanie. Grozi ono tym, że w późniejszym okresie ujrzeć oni mogą, jak ich dziecko leży w gipsie lub nawet na stole operacyjnym.

Warto pamiętać, że leczenie jest zawsze dużo trudniejsze, jeśli zbyt późno zdiagnozowano dysplazję lub podwichnięcie biodra. Gdy dziecko zgłaszane jest do badania po raz pierwszy w wieku na przykład 2 lat i wtedy dopiero stawiane jest rozpoznanie dysplazji, to zwykle leczenie jest już operacyjne. W takich przypadkach jest już bowiem zbyt późno na leczenie bezoperacyjnie, a jego ewentualne zastosowanie po prostu nie przyniosłoby już pożadanych efektów.

 

Autor: dr n. med. Marek Okoński

specjalista ortopeda

Regionalne Centrum Ortopedii Dziecięcej INTERMED,

20-058 Lublin, ul. Junoszy 49, tel. 081 741 38 19,

Strona WWW: dr-Okonski.pl,

marokonski (małpa) wp.plNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT