Rzęsistkowica | Ochoroba.pl
20.09.2020 Dziś imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty


Rzęsistkowica

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym dotyczy obu płci, jednak u mężczyzn jest zazwyczaj bezobjawowe. U kobiet powoduje upławy i podrażnienie okolic sromu i pochwy. Przewlekłe może wywoływać poważne powikłania.

Jest to choroba przenoszona droga płciową, wywołana przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Zakażenie następuje poprzez kontakt seksualny z osobą chorą, możliwe jest także poprzez używanie wspólnych wanien i ręczników.

Objawy

Okres wylęgania choroby wynosi 1-4 tygodnie. U 50% zarażonych kobiet występują obfite, piankowate, żółtawe upławy. Towarzyszy im podrażnienie sromu i pochwy, pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Objawy te nasilają się podczas miesiączki. Przewlekła rzęsistkowica może mieć wpływ na stany zapalne miednicy, niepłodność, powikłania ciąży, długość rekonwalescencji po operacjach. U mężczyzn rzęsistek zagnieżdża się w cewce moczowej, najądrzach, gruczole krokowym. Są to zakażenia najczęściej bezobjawowe. Nierzadko podczas porodu zarażeniu ulegają noworodki, jednak zanika ono samoistnie w ciągu miesiąca.

Leczenie

Leczenie rzęsistkowicy polega na podaniu doustnym jednorazowej dawki metronidazolu. Lek ten powoduje przejściowe objawy niepożądane takie jak nudności i metaliczny smak w ustach, które nasilają się po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Należy leczyć równocześnie partnera seksualnego.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT