Infekcje układu moczowego | Ochoroba.pl
24.09.2020 Dziś imieniny Dory, Gerarda, Maryny


Artykuły

Infekcje układu moczowego

zapalenie pęcherza
Zakażenia dróg moczowych należą do  najczęstszych i najbardziej dokuczliwych infekcji bakteryjnych. Często lekceważona choroba, może poważnie odbić się na stanie naszego zdrowia, dlatego szybka diagnoza i interwencja są bardzo istotne.
 
Stan zapalny dolnych dróg moczowych (cewki moczowej, pęcherza moczowego) niejednokrotnie jest następstwem zakażeń bakteryjnych. Do jego charakterystycznych objawów należy częste oddawanie moczu z towarzyszącym uczuciem pieczenia, zmętnienie moczu, niekiedy bóle podbrzusza, krwiomocz, gorączka. Nieleczona infekcja może się rozprzestrzenić na nerki, a następnie cały organizm, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia.


 
Po zauważeniu niepokojących symptomów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zaleci kurację antybiotykową. Zapisany lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami, nie wolno samodzielnie decydować o przerwaniu leczenia, gdyż może to doprowadzić do nawracających infekcji wywołanych przez drobnoustroje, które wykształciły oporność na podany antybiotyk. W wypadku przeciwwskazań do antybiotykoterapii, jak np. ciąża, można sięgnąć po ziołowe preparaty z borówki brusznicy, mącznicy, czy nawłoci. Warto jednak zasięgnąć porady urologa lub farmaceuty przy ich wyborze.

Pamiętajmy, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać zakażeniom, niż je leczyć. Dlatego w trosce o układ moczowy powinniśmy przestrzegać zasad higieny osobistej, częściej korzystać z prysznica, niż z długotrwałych kąpieli. Bardzo ważne wydaje się również regularne oddawanie moczu i przyjmowanie dużej ilości płynów. Do diety warto włączyć żurawinę, która działa antybakteryjnie w obrębie układu moczowego.
 
Magdalena Zabłocka
Biotechnolog
 
Piśmiennictwo:
Brinkmann, H., Wibmeyer, K., Gehrmann, B. (2007). Fitoterapia. Wyd. Medpharm
Lamer-Zarawska ,E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (2007). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWL White, L.B., Foster, S. (2007). Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa. Wyd. Publicat


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT