GRUCZOŁ KROKOWY = STERCZ = PROSTATA | Ochoroba.pl
24.09.2020 Dziś imieniny Dory, Gerarda, Maryny


Artykuły

GRUCZOŁ KROKOWY = STERCZ = PROSTATA

przerost prostaty
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) jest jedną z najczęstszych chorób występujących u mężczyzn powyżej 50 roku życia.  Dotyczy około połowy populacji męskiej w tym wieku. W kolejnych grupach wiekowych częstość występowania BPH wzrasta.

Poznanie podstaw anatomii i fizjologii układu moczowego przy pomocy zamieszczonego powyżej rysunku, to pierwszy krok do zrozumienia sedna procesu i przyczyny problemu. Widoczny jest przekrój pęcherza moczowego z zaznaczeniem trójkąta pęcherza, czyli miejsca, gdzie odchodzą moczowody. Mocz wypływa nimi z pęcherza. Trójkąt pęcherza zbudowany jest z elastycznej tkanki mięśniowej, która może znacznie się rozciągać i gromadzić mocz oraz w czasie jego oddawania wypychać go do światła moczowodów (stąd nazwa: mięsień wypieracza pęcherza). Pierwszy odcinek cewki moczowej zwany jest cewką sterczową, ponieważ przebiega w tym miejscu przez gruczoł krokowy, czyli stercz.

Rozwój choroby

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) polega na przeroście elementów gruczołowych i zrębu strefy przejściowej stercza. Dzieje się tak w wyniku różnych procesów patologicznych. Pierwszym i najistotniejszym jest powiększenie gruczołu krokowego. Kolejnym jest podpęcherzowa przeszkoda mechaniczna (wynik powiększenia gruczołu krokowego i ucisku na pęcherz) lub dynamiczna (wzmożone napięcie włókien mięśni gładkich gruczolaka, cewki sterczowej i szyi pęcherza moczowego). Do rozrostu gruczołu krokowego przyczyniają się również zaburzenia czynności mięśnia wypieracza pęcherza.
Rozrost stercza prowadzi do wzrostu objętości i powstania gruczolaka. W sterczu i gruczolaku może też skrycie rozwijać się rak, którego wczesne wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie.

Objawy

Najczęstsze objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego to:

  • Częste oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy.
  • Wyczekiwanie na rozpoczęcie oddawania moczu.
  • Zwężenie strumienia moczu.
  • Przerywany strumień moczu.
  • Wydłużenie czasu oddawania moczu.
  • Gwałtowne parcie na pęcherz.
  • Bóle i uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu.
  • Uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

Podstawowe badania

Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien poddać się profilaktycznie badaniu per rectum (badanie palcem przez odbyt). Jest ono zasadniczym badaniem stercza.
Pozwala z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan zaawansowania łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Specjalista może dzięki niemu wykryć zmiany zapalne lub raka i umożliwia podjęcie decyzji o rozpoczęciu odpowiedniego postępowania i leczenia.
Lekarz może także zlecić badania dodatkowe np. badanie krwi z oznaczeniem PSA (swoisty antygen sterczowy), badanie moczu, badanie przepływu cewkowego oraz USG z oceną stercza i zalegania moczu w pęcherzu po mikcji (oddaniu moczu).

Brak profilaktyki, lekceważenie niepokojących objawów czy samoleczenie mogą zwiększać ryzyko rozwoju łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Najczęstszą przyczyną takiego postępowania jest wstyd i strach przed wizytą u lekarza i badaniem per rectum. Należy jednak, mając na uwadze przede wszystkim własne życie i zdrowie, udać się do specjalisty, zaufać mu i otwarcie podzielić się swoimi obawami.
 
Tekst powstał na podstawie materiałów "Warszatów Walki ze złymi nawykami zdrowotnymi", które odbyły się 30 marca 2009 w Warszawie. Warsztaty były elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
Co to jest ?Zentiva ? zmieniamy przyzwyczajenia??
 Ogólnopolskim projektem edukacyjny, mający na celu uświadomienie pacjentom m.in. skutki nadużywania leków. Głównym sponsorem programu firma farmaceutyczna. Zentiva. W programie biorą udział wybitne autorytety naukowe m.in.: prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz, prof. dr hab. n. med. Janusz Bandurski, doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Według jego autorów program ma również na celu podnosić jakość życia Polaków, zachęcać do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych oraz uczyć pacjentów kompleksowego mówienia o swoich problemach zdrowotnych
  Zachęcamy do odwiedzenia strony programu, gdzie można zapoznać się z wieloma interesującymi poradami na temat nawyków zdrowia: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl
 


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT