Hemoroidy, guzki krwawnicze, choroba hemoroidalna | Ochoroba.pl
11.08.2020 Dziś imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny


Artykuły

Hemoroidy, guzki krwawnicze, choroba hemoroidalna

Dolegliwość która jest bardzo częstym problemem, a wielu ludzi nie tylko wstydzi się o tym rozmawiać ale także pójść do lekarza. Bolesne pieczenie, swędzenie, krwawienie to jedne z objawów tej dolegliwości.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy. Główną ich funkcją jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Splot znajduje się ok. 3-4 cm powyżej odbytu (łac. anus) w kanale odbytu i normalnie nie można go wyczuć palcem podczas badania.

O występowaniu "hemoroidów" mówi wówczas, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Skutkiem tego małe tętniczki ciała jamistego rozszerzają się i tworzą - najczęściej w typowych miejscach - guzkowate wypukłości w błonie śluzowej. Stąd też krwawienie występujące podczas wypróżniania.

Hemoroidom wewnętrznym (wewnątrz odbytnicy) może towarzyszyć krwawienie, ale nie są one bolesne. Natomiast hemoroidy zewnętrzne (wokół odbytu) bywają bolesne, mogą krwawić. Jedne i drugie mogą przyjąć formę wypadającą jako miękkie niby-guzki wystające na zewnątrz odbytu. Na powstawanie hemoroidów mogą mieć wpływ siedzący tryb życia, ciąża a także wiek.

Jeśli często cierpimy na zaparcia i defekacja wymaga dużego wysiłku, również możemy się nabawić hemoroidów. Typowe objawy Najczęściej występuje kilka objawów jednocześnie, są bardzo nieprzyjemne i znacznie obniżają komfort życia.

Objawy

Typowymi objawami są:

- świąd

- pieczenie

- sączenie

- pozostawianie śladów stolca

- jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym

- uczucie niekompletnego wypróżnienia

Kiedy do lekarza?

Hemoroidy nie wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Jeśli zauważysz w stolcu świeżą jasnoczerwoną krew (najczęstszy objaw) - możesz najpierw spróbować różnych domowych kuracji. Podobne objawy mogą też świadczyć o innych chorobach np. o stanie zapalnym lub rozwijającym się zakażeniu w jelitach.

Jeśli zauważysz w stolcu bardzo ciemną krew albo jeśli stolce są czarne, idź jak najszybciej do lekarza, bo jest to raczej pewny objaw krwawienia z górnej części przewodu pokarmowego. Lekarz powinien się także dowiedzieć o każdym silnym krwawieniu z odbytu, o niemożności utrzymania stolca, a także o sytuacji, w której nagle pojawia się lub narasta ból.

W aptekach można kupić rozmaite leki na tę przypadłość w postaci maści, kremów, specjalnych płatków do mycia czy czopków. Zasadą podstawową, potwierdzoną przez wielu lekarzy, jest unikanie dostępnych bez recepty środków, których nazwa (lub nazwa któregoś z ich składników) kończy się na -kaina. Zawierają one substancje działające przeciwbólowo ? rzeczywiście przynoszą szybką ulgę, ale stosowanie ich pogarsza tylko sytuację, powodując podrażnienia. Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT