Wywiad ze spec. kinezyterapii cz III - jak powstają zmiany zwyrodnieniowe stawów? Aktywność fizyczna lekarstwem? | Ochoroba.pl
08.12.2021 Dziś imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza


Urazy

Wywiad ze spec. kinezyterapii cz III - jak powstają zmiany zwyrodnieniowe stawów? Aktywność fizyczna lekarstwem?

Jakiś czas temu nasz redakcyjny kolega naderwał więzadła w kostce. Cierpienia w gipsie i wysiłek na sali rehabilitacyjnej nie poszły na marnę. Oprócz powrotu do formy, zdobyczą był również wywiad z Pani Elżbietą, starszą specjalistką kinezyterapii, prowadzącą rehabilitację. Zapraszamy do lektury tej kilkuczęściowej rozmowy.  

Część II wywiadu -  Zespół bolesnego barku. Kiedy zwyrodnienia stawów bolą? -> kliknij tutaj

CZĘŚĆ III

Rozmowa z Panią Elżbietą - starszą specjalistą kinezyterapii. Serwisy o zdrowiu odwiedzają osoby zainteresowane dbaniem o swoje zdrowie. Co możemy im przekazać, żeby do Pani nie trafili kiedyś w przyszłości? Jak powinniśmy postępować, aby zmiany zwyrodnieniowe (tak jak Pani mówiła, nie unikniemy ich bo pojawią się wraz z wiekiem, pod wpływem zużycia organizmu), nie wiązały się z bolesnością i nie zmusiły nas do pójścia na rehabilitację?

Oczywiście każdemu życzę żeby do nas nie trafił. Ale czy można tego uniknąć? Z pewnością, aczkolwiek pamiętajmy, że zużycie organizmu nie polega tylko na zmianach zwyrodnieniowych. Występowanie problemów, o których tu mówimy jest bardziej złożoną sprawą, jest wynikiem starzenia się organizmu ale i różnych dodatkowych schorzeń. Ale jeżeli mamy się zastanowić nad samymi zmianami zwyrodnieniowymi, to my na ich wystąpienie oczywiście nie mamy większego wpływu. Dodatkowo każdy organizm należy rozpatrywać indywidualnie. Niektóre starsze osoby maja niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, właściwie można powiedzieć że ich nie mają. Natomiast mieliśmy taki przypadek, gdzie młody 20-letni mężczyzna miał potworne zmiany zwyrodnieniowe. Ja nie wierzyłam, że to było możliwe u 20 latka. U niego występowała i dyskopatia, i wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe i paskudne skrzywienie kręgosłupa. To był dopiero 20 letni młody człowiek, więc nie możemy tu absolutnie mówić o zużyciu organizmu, bo jego organizm dopiero się rozwijał. Tak więc występowanie zmian zwyrodnieniowych w bardzo różnym wieku, to bardzo indywidualna sprawa i często niestety od nas niezależna. Natomiast my jako zarządzający własnym ciałem możemy starać się opóźniać występowanie zmian zwyrodnieniowych, osłabić ich nasilanie, złagodzić proces odczuwani tych zmian zwyrodnieniowych w przyszłości. I to oczywiście zależy już tylko od nas.

Czyli to pewnie chodzi o szeroko rozumianą aktywność fizyczną?

Dokładnie tak.

Z drugiej strony wiemy też, że źle dobrana aktywność fizyczna może szkodzić mięśniom i stawom. Na co w takim razie powinniśmy uważać podejmując się tej aktywności?

Jeżeli jest wysiłek fizyczny jest odpowiednio dawkowany to on nie ma prawa męczyć ani mięśni ani stawów.  Tylko przeciążenia, czyli wysiłek, który jest ponad możliwości danego organizmu, powodują zaostrzenie. Jeżeli przeciążymy miesień, on zaczyna nas boleć, pojawiają się zakwasy - czyli zrobiliśmy coś ponad naszą naturalną wytrzymałość i miesień zareagował i się broni przed dalszym wysiłkiem. Jeżeli będziemy go dalej męczyć, ignorować te sygnalizowane przeciążenia, to on nie ma już możliwości obrony i zakwas może zmienić się w stan zapalny. I wtedy najprawdopodobniej będziemy musieli poddać się leczeniu, bo ze stanem zapalnym możemy nie być w stanie sami sobie poradzić.

Wszystkie nadmierne przeciążenia powodują przemęczenie stawów. Dlatego specjaliści zajmujący się rehabilitacją starają się pilnować aby każde wykonywane przez pacjenta ćwiczenie nie było ponad możliwości danego organizmu (czyli do tzw. oporu - wtrącenie redakcji). O tym trzeba pamiętać i na sali rehabilitacyjnej, ale i np. na gimnastyce w szkołach czy w czasie wolnym. Wszystko trzeba dopasować do możliwości wytrzymania mięśnia. Ruch musi być wykonany w pełnym zakresie. Oczywiście on może być wykonany z pewną trudnością, ale musi być wykonany prawidłowo, w pełnym zakresie ruchu i wtedy nic się nie stanie. Dlatego ćwicząc warto być pod opieką specjalistów. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia, przeciążające i mięśnie i stawy, mogą prowadzić do uszkodzeń.

Część II wywiadu -  Zespół bolesnego barku. Kiedy zwyrodnienia stawów bolą? -> kliknij tutaj

CZĘŚĆ I - pojęcia w rehabilitacji - kliknij tutaj 

Autor. Redakcja.

listopad 2011Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT