Rzeżączka | Ochoroba.pl
20.09.2020 Dziś imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty


Rzeżączka

Rzeżączka jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Następuje poprzez kontakty seksualne stąd zaliczana jest do chorób wenerycznych. Może dotyczyć narządów płciowych, odbytnicy i gardła.

Około 25 proc. zakażonych mężczyzn i około 50 proc. zakażonych kobiet jest nieświadomymi nosicielami tej choroby, gdyż zakażenie przebiega u nich bezobjawowo. U kobiet rzeżączka ubjawia się poprzez zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy, które może powodować wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z dróg rodnych. Ostre zapalenie cewki moczowej, powodujące swędzenie lub pieczenie w czasie oddawania moczu, oraz wyciek ropnej wydzieliny, to charakterystyczne dolegliwości, na które skarżą się zarażeni mężczyźni. W razie zakażenia przez odbytnicę występuą objawy zapalenie błony śluzowej odbytnicy.

Powikłaniami nieleczonej rzeżączki jest zapalenie macicy, jajników czy też otrzewnej (tkanki wyściełającej jamę brzuszną). U mężczyzn dochodzi do zapalenia gruczołu krokowego i najądrza. Chory człowiek może stać się bezpłodny, cierpieć na zapalenie stawów czy też zapalenie serca. U noworodków choroba dotyka oczu, powodując zapalenie spojówek.

W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów należy skontaktować się z lekarzem wenerologiem, który zapewne wykona testy diagnostyczne dla potwierdzenia rozpoznania. Leczenie wymaga stosowania antybiotyków.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT