Chlamydioza | Ochoroba.pl
20.10.2020 Dziś imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa


Chlamydioza

Chlamydiozę wywołuje bakteria o nazwie Chlamydia trachomatis obecna w wydzielinie z cewki moczowej i z szyjki macicy osób zakażonych. Chlamydioza jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywołuje zapalenie cewki moczowej u mężczyzn oraz zapalenie narządów rozrodczych u kobiet.

Większość zakażeń przebiega bez objawów ze względu na długi czas wylęgania się bakterii w organizmie człowieka tj. od 2 do 5 tygodni od zarażenia. Czasami osoby zarażone odczuwają ból w czasie oddawania moczu. U mężczyzn choroba objawić się może poprzez pojawienie się nieprawidłowej wydzieliny z cewki moczowej, najczęściej mało obfitej i śluzowo-ropnej. Kobiety skarżą się na upławy, pieczenie przy oddawaniu moczu, pobolewania w dolnej części brzucha, krwawienia występujące między miesiączkami a także wydłużenie czasu trwania miesiączki.

Zakażenie Chlamydią trachomatis u kobiety ciężarnej może być przyczyną poronienia. Natomiast zakażenie dziecka w czasie porodu prowadzić może do zapalenia płuc lub oczu. W przypadku nie podjęcia leczenia choroby u mężczyzn dojść może do zapalenia najądrza (objawiające się obrzękiem i tkliwością jąder) i dalej do niepłodności. U kobiet prowadzi do zapalenia jajników.

Leczenie najczęściej wymaga długotrwałego leczenia odpowiednio dobranymi antybiotykami. Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT