4 miesiąc. | Ochoroba.pl
03.07.2020 Dziś imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy


Dziecko

4 miesiąc.

Widoczne są dalsze postępy w rozwoju psychomotorycznym: dziecko dłużej ogląda daną mu zabawkę, mocniej i pewniej trzyma główkę, bez trudu ogniskuje wzrok na przedmiotach, żywo reaguje na przygotowywanie do karmienia, podpierane siedzi kilka sekund, wyciąga rączkę, by dotykać pokazane mu przedmioty, potrafi przewrócić się z brzuszka na plecy. Rozpoczyna się etap organoleptycznego poznawania świata, - co do rączki, to do buzi - i jest to główna metoda badawcza. Pod koniec 4 miesiąca wyraźniej widać kształtowanie się osobowości dziecka i następuje tu potężny skok intelektualny: odkrywa, że płaczem może przyciągnąć uwagę dorosłych. Jest to okres szczególnie niebezpieczny, ponieważ uprzednio dziecko płakało, gdy czegoś potrzebowało, a teraz opiekunowie muszą się nauczyć rozpoznawać czy płacz jest wynikiem potrzeby fizjologicznej, czy też jest próbą manipulacji nimi. Prawidłowe postępowanie będzie dla nich i dla dziecka bardzo korzystne natomiast zła interpretacja zachowań dziecka może stworzyć z niego ?małego tyrana". W tym okresie może to wydawać się opiekunom śmieszne, ale skutki zlekceważenia przestrogi mogą być opłakane. Nie należy jednak wprowadzać drastycznego ograniczenia w obawie o rozpieszczenie malucha, bo on też ma prawo do domagania się obecności najbliższych jednak ciepło należy mu okazywać ZWŁASZCZA, gdy jest spokojny, a nie tylko na żądanie.

W tym okresie następuje również inny duży skok: poznawczy. Obrazuje się on tym, że dziecko bardzo łatwo się rozprasza i np. puszcza pierś podczas karmienia, co nie jest zazwyczaj oznaką, że się najadło a wyrazem tego, że dziecko jest czujne, spostrzegawcze i ciekawe tego, co je otacza.

W tym wieku dziecko zdobywa podstawy znajomości siebie, rozróżnia ?ja" i ?nie - ja" oraz coraz lepiej rozpoznaje świat i zauważa różnice między znanym i nieznanym. Są to zalążki przyszłych poglądów na świat.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT