Aspiryna a inne leki | Ochoroba.pl
03.07.2020 Dziś imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy


Leki

Aspiryna a inne leki

leki tabletki leczenie choroba

Aspiryna nasila działanie leków przeciwzapalnych, przeciw gorączkowych i przeciwbólowych, ale może zmniejszać działanie niektórych niesterydowych leków przeciwzapalnych i leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Jednoczesne stosowanie leków z obu tych grup zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Aspiryna zwiększa działanie leków przeciwkrzepliwych, bo wypiera je z połączeń z białkami i w przypadku konieczności zastosowania aspiryny należy zmniejszyć dawki leków przeciwkrzepliwych. Aspiryna nasila działanie leków przeciwgruźliczych typu PAS.

Aspiryna potęguje działanie sulfonamidów i doustnych leków przeciwcukrzycowych, jak diabetol. Dlatego w przypadku konieczności stosowania obu leków, należy odpowiednio zmniejszać ich dawki. U ludzi z cukrzycą leczonych diabetolem po zażyciu aspiryny może wystąpić groźna dla życia hipoglikemia (niedocukrzenie).

Jednoczesne stosowanie aspiryny i kortykosterydów, jak enkorton, bardzo szybko prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i owrzodzeń.

Aspiryna u chorych leczonych lekami nasercowymi, jak naparstnica, podnosi ich poziom we krwi i mogą wystąpić objawy ich przedawkowania.

Przyjmowanie leków nasennych z grupy barbituranów i leku przeciw nadciśnieniu tętniczemu, jak propranolol, zwiększa działanie aspiryny. Leki zobojętniające stosowane w chorobie wrzodowej zmniejszają wchłanianie aspiryny.

Jak z tego wynika, przyjmowanie aspiryny nie zawsze jest wskazane i powinno się skonsultować to z lekarzem zapisującym inne leki. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że spożywanie alkoholu jednocześnie z aspiryną zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej, co sprzyja wystąpieniu krwawienia z przewodu pokarmowego.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT