Nowotwór gardła | Ochoroba.pl
15.04.2021 Dziś imieniny Adolfiny, Odetty, Wacława


Nowotwór gardła

Nowotwór gardła rozwija się najczęściej u osób starszych, po 60 r.ż. a także u młodych osób między 16 a 30 r.ż. Częściej choroba dotyka mężczyzn. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Początkowo nowotwór atakuje gardło, z czasem daje przerzuty do węzłów chłonnych, płuc i innych narządów. Rosnący rak w miejscu pomiędzy nosem a gardłem może dawać objawy uszkodzenia słuchu , mowy, dotyku, węchu i przełykania.

Na początku nowotwór nie daje wyraźnych dolegliwości dla chorego. Do objawów, które wraz z rozwojem choroby wskazywać mogą na nowotwór gardła, zaliczamy: długo utrzymujący się kaszel, chrypka, trudności w przełykaniu, częste bóle uszu, uczucie zatkania nosa, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi oraz objawy uszkodzenia słuchu takie jak szumienie w uszach. Zmienia się barwa głosu, z ust wydobywa się przykry zapach. Pojawiają się coraz silniejsze krwawienia z nosa.

Warto zapamiętać, że wystarczy pojawienie się jednego z wymienionych objawów i utrzymywanie się go przez 3 tygodnie, aby zachodziło podejrzenie nowotworu gardła. Wykryty odpowiednio wcześniej i prawidłowo leczony daje bardzo duże szanse przeżycia choroby i powrotu do normalnego funkcjonowania.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT