08.07.2020 Dziś imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety


Zakaz reklamowania fast foodPosty:
91

Przeczytałam prze chwilą artykuł o tym, że reklamowanie fast food ma zastać zakazane.
Radni Nowego Jorku pracują też nad projektem ustawy zakazującej otwierania nowych restauracji fast food w promieniu 160 metrów od szkół.
przesyłam link, żebyście mogli dotrzeć do treści artykułu:
http://www.hotmoney.pl/artykul/fast-foody-beda-zakazane-jak-papierosy-8521
z jednej strony pomyślałam, ze to świetny pomysł, ale czy nie zbyt duż ingerencja państwa?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
322
dietetyk

Z jednej strony ma to bardzo pozytywne znaczenie- zwłaszcza ze względu na niezbyt zdrowotne właściwości żywności typu fast-food pełnej tłuszczy i prostych węglowodanów. Dzieci są bardziej podatne na reklamę więc może eliminacja promowania tego typu żywności a także zabronienie powstawania restauracji typu fast food w pobliżu szkół ograniczy ilość spożywania tej żywności. Może jak dziecko zobaczy reklamę porcji warzywek z mała zabawką zachęci go do ich spożycia zwłaszcza jeśli w pobliżu nie będzie się znajdował np. McDonalds. Oczywiście dużą rolę muszą tu także odegrać rodzice, dla których jedzenie w takich restauracjach wraz z dziećmi rozwiązuje problem przygotowywania posiłków w domu (oczywiście nagmiennie praktykowane jest to w Stanach stąd też taki ogrom otyłości). Ale prócz zakazywania reklam i powstawania barów szybkiej obsługi zmieniony powinien zostać asortyment sklepików szkolnych i kantyn które też nie obfitują w warzywa, owoce czy też zdrowe posiłki?i do tego chyba w Polsce zaczynamy mieć podobny problem?

Posty:
27
nie związana/y ze służbą zdrowia

Problem nie znika wtedy, kiedy przestaje się o nim mówić.
Zniesienie reklamy nie zlikwiduje zjawiska stołowania się w tego typu miejscach.Według mnie to zły pomysł. Wolałabym, żeby reklamy zostały i stały się pretekstem dla rodziców, dziadków, cioć i wujków do rozmowy z dziećmi na temat tego, co jest dla nich dobre.
Czarownica

Posty:
28
psycholog

Witam! Także jestem przeciwna wycofaniu reklam. Jestem zdania, że zdecydowanie lepsze i dużo bardziej efektywne będzie inwestowanie w edukację i wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży. Dzieciaczki trzeba od małego uczyć, że zdrowie jest ważne. Edukacja to podstawa, z resztą nie tylko w tej dziedzinie :) Znakomitą pracę w tej materii wykonuje Jamie Oliver, brytyjski kucharz, który w szkołach pokazuje dzieciom, z czego robi się np. nuggetsy (na ich oczach miksuje drobiowe odpady) i jednocześnie zmienia jadłospisy szkolnych stołówek z "tłustych" i "smażonych" na "świeże" i "pieczone". W Polsce też przydałaby się taka akcja "uświadamiająca" dzieci i młodzież, co dostarczają swojemu organizmowi, kiedy sięgają po fast foody. Najbardziej zasmuca mnie widok otyłych przedszkolaków, zajadających ze smakiem chipsy i ich rodziców, którzy często nie są świadomi, jak ich ignorancja szkodzi ich pociechom.

Posty:
91
nie związana/y ze służbą zdrowia

Przykro patrzeć na dzieciaki zajadające się hamburgerami.
W centrum handlowym widziałam mamusię dającą frytki dziewuszce, która mogła mieć najwyżej 1,5 roku, po prostu włożyła jej do rączki frytkę :(
Pomyślałam, że zakaz reklam to niezły pomysł, bo dzieci odczytują reklamy dosłownie i łatwo poddają się ich wpływom. Chociaż, reklamy fast food nie są bezpośrednio do nich skierowane, bo istnieje chyba zakaz takich reklam?
Ale z drugiej strony, czy to może odnieść jakikolwiek skutek, skoro rodzice organizują dzieciom np. urodziny w McDonalds? Wiem, ze to wygodne, ale przecież muszą wiedzieć, że w ten sposób przyzwyczajają dzieci do tej marki, do tego, że hamburger i frytki będą im się kojarzyć z czymś wyjątkowo przyjemnym.

Posty:
136
nie związana/y ze służbą zdrowia

dla mnie McDonalds tez jest problemem:(
nie byłyśmy tam jeszcze z Agą, bo jestem wielką przeciwniczką pośpiechu w każdej dziedzinie życia, nie tylko w jedzeniu
ale kiedyś będzie musiała spróbować i już się boję, że jej zasmakuje:(

Posty:
129
nie związana/y ze służbą zdrowia

A wiecie co ja uważam? Że zakaz to rzeczywiście nic nie da. Ale i edukowanie dzieci nie jest najważniejsze. To rodziców powinno się edukować przede wszystkim ! To oni zaopatrują lodówkę. No i dziadkowie też robią swoje: czipsy, mcdonald. Dziecko nie jest winne, że rodzina mu takie rzeczy kupuje. Skąd ma wiedzieć że to jest niezdrowe, skoro takie dobre i kupują mu najblizsi? Zawsze bulwersuje mnie ten temat, a najbardziej jak widze otyłe dzieci i narzekające na ich wagę mamusie.

Posty:
53
nie związana/y ze służbą zdrowia

Myślę, że to że zakażą reklamowania reklam naprawdę nic nie da. Patrząc na to kto siedzi w weekend w np. m'c to niestety są to całe rodziny, w których rodzice chcą zastąpić cały tydzień braku uwagi tym że kupią super jedzonko (bo nie muszą tracić czasu w weekend na gotowanie) razem z modną zabaweczką które dziecko weźmie z sobą do przedszkola by się pochwalić rówieśnikom.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT