Kraków. Zainaugurowała swoją działalność Fundacja ?Centrum Leczenia Szpiczaka?. | Ochoroba.pl
24.05.2025 Dziś imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny


Kraków. Zainaugurowała swoją działalność Fundacja ?Centrum Leczenia Szpiczaka?.

 

W krakowskim Sądzie Okręgowym złożony został wniosek o zarejestrowanie Fundacji ?Centrum Leczenia Szpiczaka". Głównym celem fundacji ma być wybudowanie ?Centrum Diagnostyki i Leczenia Szpiczaka", w którym pacjenci ze szpiczakiem będą mieli zapewnioną profesjonalną diagnostykę i kompleksową opiekę z użyciem najnowszych metod leczenia. Celem działania Centrum będzie również prowadzenie badań nad nowymi formami terapii przeciwnowotworowej.

- Centrum ma być pierwszym takim ośrodkiem w Europie - mówi dr n. med. Artur Jurczyszyn, prezes zarządu fundacji. - Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie leczyło pacjentów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Planujemy też współpracować z innymi ośrodkami leczenia szpiczaka, jak i z rynkiem farmaceutycznym, w celu wdrażania najnowszych terapii. Chcemy, by pacjent w Centrum był traktowany przede wszystkim podmiotowo: zespół najlepszych specjalistów z różnych dziedzin, od hematologów począwszy kończąc na neurologach i ortopedach, zajmie się leczeniem zarówno szpiczaka i powikłań związanych ze stosowaniem leków, jak i zwalczaniem bólu. Nie zostanie pominięta również sfera duchowa pacjentów, dlatego w Centrum obecni będą psycholog i duszpasterz.

Fundacja planuje również rozwijać działalność edukacyjną wśród lekarzy pierwszego kontaktu, która ma prowadzić do przyspieszonego diagnozowania tej choroby.

Do współpracy z fundacją zaangażowali się między innymi tacy specjaliści jak prof. Aleksander Skotnicki (kierownik Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Aleksandrowicza), prof. Roman Hajek (Przewodniczący Czeskiej Grupy Szpiczakowej, Wydział Hematologii na Uniwersytecie Masaryka w Brnie), a także prof. Jerzy Hołowiecki, prof. Andrzej Jakubowiak, prof. Grzegorz Mazur, prof. Jacek Roliński, prof. Krzysztof Filipiak, prof. Zbigniew Janeczko i wielu innych. Fundacja zamierza nawiązać współpracę m.in. z Polską Grupą Szpiczakową PTHiT, Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Szpiczaka, International Myeloma Foundation, Czech Myeloma Group oraz Multiple Myeloma Research Foundation.

 

Aby skontaktować się z fundacją należy pisać na adres:

30-401 Kraków

ul. Szafrana 4/26

tel.+48601539077

e-mail:mmjurczy@cyf-kr.edu.pl

 

Szpiczak mnogi

Choroba ta jest nowotworem hematologicznym, na który cierpi około 750 tys. osób na całym świecie. W Polsce w 2006 roku odnotowano około 1500 nowych przypadków zachorowań. Aktualnie liczba pacjentów w naszym kraju szacowana jest na ponad 10 tys. osób i z roku na rok przybywa chorych z rozpoznaniem szpiczaka.

Aktualnie szpiczak mnogi jest traktowany jako choroba przewlekła. Przyczyny tego nowotworu nie są znane. Na całym świecie wciąż trwają prace naukowe i intensywne badania nad znalezieniem sposobów, które dawałyby możliwość całkowitego wyleczenia.

W okresie ostatnich 10 lat średnia długość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim znacznie się wydłużyła, między innymi dzięki wprowadzeniu nowych leków, takich jak: talidomid, bortezomib, lenalidomide oraz terapii z wykorzystaniem auto- lub allo- przeszczepienia szpiku kostnego.

Choroba ta jest bardzo złożona i jej prowadzenie wymaga doświadczenia oraz współpracy interdyscyplinarnej wielu specjalistów tak, aby terapia była prowadzona w sposób optymalny.

Obecnie ani w Polsce, ani w całej Europie nie ma jeszcze ośrodka skupionego jedynie na leczeniu tego trudnego nowotworu. Pacjenci są głównie leczeni w Klinikach Hematologii oraz Centrach Onkologii, gdzie niestety bywa, iż nie do końca mają optymalne warunki terapii. Centra zajmujące się wyłącznie leczeniem szpiczaka działają od wielu lat w Stanach Zjednoczonych. Panuje opinia, iż w tego typu ośrodkach chorzy są diagnozowani oraz leczeni w sposób najbardziej profesjonalny na świecie.

 

Więcej informacji na temat szpiczaka znaleźć można na stronach:

myeloma.org

szpiczak.org.pl

myeloma.cz

multiplemyeloma.org
jurczyszyn.zdrowemiasto.pl/hematolog/

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT