W krakowskim Sądzie Okręgowym złożony został wniosek o zarejestrowanie Fundacji ?Centrum Leczenia Szpiczaka". Głównym celem fundacji ma być wybudowanie ?Centrum Diagnostyki i Leczenia Szpiczaka", w którym pacjenci ze szpiczakiem będą mieli zapewnioną profesjonalną diagnostykę i kompleksową opiekę z użyciem najnowszych metod leczenia. Celem działania Centrum będzie również prowadzenie badań nad nowymi formami terapii przeciwnowotworowej.
- Centrum ma być pierwszym takim ośrodkiem w Europie - mówi dr n. med. Artur Jurczyszyn, prezes zarządu fundacji. - Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie leczyło pacjentów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Planujemy też współpracować z innymi ośrodkami leczenia szpiczaka, jak i z rynkiem farmaceutycznym, w celu wdrażania najnowszych terapii. Chcemy, by pacjent w Centrum był traktowany przede wszystkim podmiotowo: zespół najlepszych specjalistów z różnych dziedzin, od hematologów począwszy kończąc na neurologach i ortopedach, zajmie się leczeniem zarówno szpiczaka i powikłań związanych ze stosowaniem leków, jak i zwalczaniem bólu. Nie zostanie pominięta również sfera duchowa pacjentów, dlatego w Centrum obecni będą psycholog i duszpasterz.
Fundacja planuje również rozwijać działalność edukacyjną wśród lekarzy pierwszego kontaktu, która ma prowadzić do przyspieszonego diagnozowania tej choroby.
Do współpracy z fundacją zaangażowali się między innymi tacy specjaliści jak prof. Aleksander Skotnicki (kierownik Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Aleksandrowicza), prof. Roman Hajek (Przewodniczący Czeskiej Grupy Szpiczakowej, Wydział Hematologii na Uniwersytecie Masaryka w Brnie), a także prof. Jerzy Hołowiecki, prof. Andrzej Jakubowiak, prof. Grzegorz Mazur, prof. Jacek Roliński, prof. Krzysztof Filipiak, prof. Zbigniew Janeczko i wielu innych. Fundacja zamierza nawiązać współpracę m.in. z Polską Grupą Szpiczakową PTHiT, Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Szpiczaka, International Myeloma Foundation, Czech Myeloma Group oraz Multiple Myeloma Research Foundation.
Aby skontaktować się z fundacją należy pisać na adres:
30-401 Kraków
ul. Szafrana 4/26
tel.+48601539077
e-mail:mmjurczy@cyf-kr.edu.pl
Szpiczak mnogi
Choroba ta jest nowotworem hematologicznym, na który cierpi około 750 tys. osób na całym świecie. W Polsce w 2006 roku odnotowano około 1500 nowych przypadków zachorowań. Aktualnie liczba pacjentów w naszym kraju szacowana jest na ponad 10 tys. osób i z roku na rok przybywa chorych z rozpoznaniem szpiczaka.
Aktualnie szpiczak mnogi jest traktowany jako choroba przewlekła. Przyczyny tego nowotworu nie są znane. Na całym świecie wciąż trwają prace naukowe i intensywne badania nad znalezieniem sposobów, które dawałyby możliwość całkowitego wyleczenia.
W okresie ostatnich 10 lat średnia długość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim znacznie się wydłużyła, między innymi dzięki wprowadzeniu nowych leków, takich jak: talidomid, bortezomib, lenalidomide oraz terapii z wykorzystaniem auto- lub allo- przeszczepienia szpiku kostnego.
Choroba ta jest bardzo złożona i jej prowadzenie wymaga doświadczenia oraz współpracy interdyscyplinarnej wielu specjalistów tak, aby terapia była prowadzona w sposób optymalny.
Obecnie ani w Polsce, ani w całej Europie nie ma jeszcze ośrodka skupionego jedynie na leczeniu tego trudnego nowotworu. Pacjenci są głównie leczeni w Klinikach Hematologii oraz Centrach Onkologii, gdzie niestety bywa, iż nie do końca mają optymalne warunki terapii. Centra zajmujące się wyłącznie leczeniem szpiczaka działają od wielu lat w Stanach Zjednoczonych. Panuje opinia, iż w tego typu ośrodkach chorzy są diagnozowani oraz leczeni w sposób najbardziej profesjonalny na świecie.
Więcej informacji na temat szpiczaka znaleźć można na stronach:
myeloma.org
szpiczak.org.pl
myeloma.cz