Działanie leków homeopatycznych oparte jest na zasadzie ?podobne leczymy podobnym?. W praktyce oznacza to, że na dane schorzenie dobieramy lek, który zastosowany w większej dawce wywołałby podobne objawy do właśnie leczonych. Kiedy jednak zażywamy bardzo małe dawki substancji leczniczej pobudzamy organizm do działania i obrony, a w ten sposób wzmacniamy go.
Leki homeopatyczne nie mają za zadanie bezpośrednio zwalczyć chorobę, ale pobudzić organizm pacjenta do samoobrony i wskazać kierunek do walki z chorobą. Zawierają w swoim składzie naturalne składniki roślinne, zwierzęce i mineralne ? dzięki temu ludzki organizm przyswaja je łatwiej niż środki syntetyczne, a substancje aktywne w lekach homeopatycznych są celowo rozcieńczone, tak by otrzymać możliwie najmniejszą działającą dawkę.
Wielkim plusem leków homeopatycznych jest to, że nie odnotowano żadnych skutków ubocznych ich stosowania. Nie wchodzą też w interakcje z innymi lekami ani z żywnością. Mogą zatem być bezpiecznie stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci, kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby starsze.
Preparaty homeopatyczne można podzielić na jedno- i wieloskładnikowe, w których poszczególne substancje uzupełniają swoje działanie. Zastosowanie homeopatii jest bardzo szerokie ? stosuje się je w odpowiedzi na wiele dolegliwości. Wiele osób zażywa leki homeopatyczny przechodząc infekcje wirusowe dróg oddechowych, katar lub kaszel. Homeopatia znajduje zastosowanie także w chorobie lokomocyjnej, kontuzjach i urazach, dolegliwościach przewodu pokarmowego oraz w terapii chorób cywilizacyjnych.
Na podst. Homeopatia jest o.k.