Dłutowanie ósemki | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Wiedza użytkowników: operacje

Dłutowanie ósemki

avatar
Autor:
Wiek:
46 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

 

Sama nazwa zabiegu brzmi przerażająco - i rzeczywiście - to niezbyt miłe przeżycie, ale nie należy nastawiać się na horror. Sama miałam tę wątpliwą przyjemność już dwa razy.

Rzecz polega na usunięciu zębów, które jeszcze "nie wydostały się na powierzchnię" - a w tym celu trzeba przeciąć dziąsło, odłupać kawałek kości, "wydłubać" ząbek z zębodołu oraz zaszyć dziąsło. Szwy zdejmuje się po tygodniu. Większość lekarzy przepisuje antybiotyk, by zapobiec zakażeniu. Niezbędna jest też wzmożona higiena jamy ustnej, która oczywiście do przyjemnych po takiej operacji nie należy... Sam pacjent zazwyczaj przeżywa kilka dni przeszywającego bólu oraz chomiczej opuchlizny (przez pierwsze 3 dni po zabiegu narasta, przez kolejne 3 - maleje aż do "normy").

Zabieg ten zaleca się osobom, których ósemki mnie mają szansy odnaleźć się w gęsto już zazębionej :> przestrzeni jamy ustnej. Wrastałyby gdzieś w policzek, gdyby postanowiły się wydostać - dla tego lepiej je ukrócić w zalążku.

Oczywiście wszystko odbywa się w znieczuleniu - miejscowym, a bywa, że w narkozie, zwłaszcza, gdy pozbywamy się wszystkich ósemek na raz. Osobiście wszystkim przyszłym pacjentom doradzam spokój. Dłutowanie to jeszcze nie amputacja nogi... Po operacji można schudnąć, bo jedzenie nie sprawia później przyjemności, a i perspektywa mycia zębów po każdej przekąsce odbiera apetyt... Bardzo przydatne są wtedy gerberki czyli papki dla dzieci. Dodatkowo warto "na siłę" otwierać usta, bo po tym zabiegu łatwo się nabawić szczękościsku. Na cierpienia pomogą okłady z lodu i środki przeciwbólowe lżejszego lub cięższego (przepisane przez chirurga szczękowego)kalibru. Po tygodniu jest już prawie normalnie. Kość zasklepia się jeszcze przez jakiś czas, ale to nie daje żadnych przykrych objawów.

Więc... powodzenia. I satysfakcji z własnej dzielności :>Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT