Apteczka na wakcje | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: porady

Apteczka na wakcje

avatar
Autor:
Wiek:
38 lat
Miasto:
Starachowice
Płeć:
mężczyzna
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Kiedy się wyjeżdża na tzw. łono natury i apteka nie czai się za każdym rogiem ulicy, warto się zaopatrzyć w niezbędne leki i sprzęt. Ograniczę się tutaj do omówienia zawartości apteczki, jaką zabieram ze sobą na krajowe wycieczki żeglarskie, kajakowe i górskie. Jeśli ktoś preferuje wyprawy do krajów tropikalnych, niestety nie znajdzie tu informacji dla siebie.
Opatrunki:
Warto zabrać środki opatrunkowe różnego rodzaju, tj. plastry (o skaleczenie nietrudno), bandaże i jałowe kompresy (przydatne np. przy otarciach) oraz opaski uciskowe (na drobne nadwyrężenia w górach). Do tego koniecznie jakiś środek dezynfekujący, np. spirytus salicylowy albo woda utleniona. Przyda się też zasypka (na otarcia) typu alantan i maść na stłuczenia, np. altacet.
Na ból, przeziębienie, gorączkę:
Trzeba zaopatrzyć się w lekarstwa zawierające np. paracetamol lub aspirynę (która jednak bywa przyczyna reakcji uczuleniowych). Do tego - preparaty z witaminą C oraz tabletki do ssania. Warto wziąć również termometr (rtęciowy to bardzo zły pomysł), bo utrzymująca się gorączka oznacza, że sytuacja wymaga lekarskiej interwencji.
Na biegunkę:
Smecta lub węgiel. W poważniejszych przypadkach przydadzą się również środki zatrzymujące wodę w organizmie, np. enterol. Jak wiadomo, o biegunkę na wakacjach nietrudno, a jej najniebezpieczniejszą konsekwencją jest właśnie odwodnienie.
Na ukąszenia i oparzenia słoneczne:
Po pierwsze - środek odstraszający owady i krem z filtrem. Jeśli jednak zawiodą, przydadzą się smarowidła, np fenistil na ukąszenia i panthenol na oparzenia. Wszelkie reakcje uczuleniowe (a zdarza się i wysypka w odpowiedzi na zestaw ostre słońce + woda), a także uporczywy katar zwalczamy przy pomocy musującego wapna. Naprawdę, warto je wziąć ze sobą.
Dodatkowo:
-pęseta - żeby wyjmować kleszcze;
-nożyczki - żeby ciąć plastry;
-sól fizjologiczna w ampułkach - żeby np. przemyć oko;
-koc termoizolacyjny - gdyby ktoś poważnie poszkodowany czekał na dotarcie pogotowia, trzeba go ochronić przed nadmiarem ciepła (z lota stroną do ciała) lub zimna (srebrną stroną do ciała);
-rękawiczki - jeśli przyjdzie nam udzielać pomocy innym osobom, nie powinno się ryzykować kontktu z ich krwią.
Koniecznie zabierzcie leki, które przyjmujecie na co dzień!



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT