Jak uniknąć ugryzienia przez psa
- nie zaczepiać nieznajomego zwierzęcia,
- kiedy chcemy pogłaskać spacerującego z właścicielem psa, spytać właściciela o zgodę,
- nie zbliżać się do agresywnego psa,
- jeśli zbliża się, a nie mamy dokąd uciec
- nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie patrzeć psu w oczy
- kiedy zwierzę atakuje, zasłonić się dostępnym przedmiotem, np. torbą lub deską,
- jeśli nie mamy takiego przedmiotu, skulić się osłaniając twarz i wszystkie wrażliwe punkty, złączyć nogi, by ochronić tętnice.
Jeśli zostaniemy ugryzieni
1. Ustalić dane właściciela, spisać je, dowiedzieć się, kiedy i na co pies był szczepiony (właściciel psa zawsze po ugryzieniu ma obowiązek codziennie zgłaszać się ze zwierzęciem na badania kontrolne przez okres 14 dni).
2. Oczyścić ranę. Jeśli nie jest bardzo głęboka, kilkakrotnie przemyć ją mydłem, a brzegi polać wodą utlenioną. Z początku nie tamować krwawienia, aby pozbyć się psiej śliny.
3. Koniecznie udać się do szpitala, najlepiej na wydział chorób zakaźnych. Lekarz opatrzy ranę, poda szczepionkę przeciwtężcową, zbierze wywiad o zdarzeniu.
4. Jeśli nie uda się ustalić, kto jest właścicielem (pomimo poszukiwań, do których służby porządkowe są zobowiązane) - poddać się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
5. Nie wierzyć właścicielowi na słowo! Wścieklizna to śmiertelna choroba atakująca układ nerwowy. Początkowo chory odczuwa mrowienie, pieczenie lub szczypanie w miejscu pokąsania. W kolejnym etapie może występować stan podgorączkowy, nudności i wymioty.