Badania czynnościowe tarczycy- jak zbadać nadczynność lub niedoczynność | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: choroby

Badania czynnościowe tarczycy- jak zbadać nadczynność lub niedoczynność

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

W pierwszej klasie liceum lekarze zdiagnozowali u mnie niedoczynność tarczycy. Od tamtego czasu, co roku robię tzw. ?próby tarczycowe?, aby przykre objawy związane z tą dolegliwością nie powróciły. Chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą na ten temat.
Jeśli zauważyliście, że Wasza tarczyca jest nieco większa, macie problem z nadwagą, łamliwymi włosami, suchą skórą, z słuchem, bez przerwy jest Wam zimno - zgłoście się do lekarza, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy.


Jeśli wydaje się Wam, że macie powiększoną tarczycę, jesteście nadpobudliwi, macie przyspieszony metabolizm, czujecie, że serce czasami pracuje zbyt szybko, nadmiernie się pocicie, nie lekceważcie tego! Zgłoście się do lekarza, to może być nadczynność tarczycy.
Tarczyca jest gruczołem produkującym dwa hormony, uczestniczące w regulacji przemiany materii. Są to trójjodotyronina (T3) i tyroksyna(T4). Wydzielanie obu tych hormonów jest regulowane odgórnie przez hormon przysadki ? TSH, nadzorowanej z kolei przez podwzgórze, uwalniające hormon TRH. Każde zaburzenie funkcjonowania tarczycy objawia się zaburzeniami produkcji jej hormonów, co można zbadać przez analizę ich ilości w krwi.
W nadczynności tarczycy wzrasta poziom T3 i T4. W niedoczynności spada poziom T4. Jeśli chodzi o poziom TSH, obniżony świadczy o nadczynności, podwyższony- o niedoczynności.
Jeśli to konieczne u pacjentów z podejrzeniem zaburzeń pracy tarczycy, przeprowadza się także badanie scyntograficzne, polegające na podaniu pacjentowi jodu i określeniu czasu, jaki upłynął od podania do wykorzystania pierwiastka w celu produkcji hormonów.
Jeśli coś Was niepokoi, wybierzcie się do lekarza, czasami wystarczy zwykłe badanie palpacyjne (poprzez dotyk) tarczycy, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT