Moja mama jest pielęgniarką, często rozmawiamy na temat zdrowia i profilaktyki, i zastanawiamy się, dlaczego wciąż tak mało kobiet decyduje się na mammografię. Czy nie warto poświęcić kilku minut, przezwyciężyć skrępowanie i w zamian mieć pewność, że jest się zdrową? że jest na tyle wcześnie, że wykryta zmiana nie stanowi zagrożenia życia?
Mammografia jest badaniem rentgenologicznym (prześwietlenie piersi), które ma ogromne znaczenie nie tylko w diagnozowaniu chorób piersi, ale również w ich profilaktyce.
Mammografia jest badaniem zupełnie bezbolesnym (co najwyżej odrobinę nieprzyjemnym). Kobietom, które krępują się nagości, pragnę zwrócić uwagę, że dla lekarza nie jest to żadna nowość, nie jedną pierś w życiu widział - zupełnie nie ma się czego wstydzić. Używany w badaniu aparat rentgenowski jest specjalnie skonstruowany, tak że umożliwia lekarzowi dokładną ocenę tkanki piersi. Pozwala na zauważenie ewentualnych guzków, stwardnień i zmian nowotworowych. Pierś prześwietlana jest z dwóch lub trzech stron, aby uzyskać jak najbardziej dokładny obraz tkanki. Podczas wykonywania zdjęcia należy dosłownie na chwilę wstrzymać oddech, aby uniknąć efektu zamazanego obrazu. Po kilku minutach zdjęcie jest gotowe i może je obejrzeć specjalista. Przed postawieniem diagnozy lekarz dodatkowo bada pierś dotykiem, zwłaszcza te miejsca, gdzie na zdjęciu widoczne są zmiany.
Badanie jest całkowicie bezpieczne, obawy o to, że promieniowanie rentgenowskie może wywoływać raka, jest w tym wypadku zupełnie nieuzasadnione. Dawki promieniowania są tak dobrane, aby nie zaszkodzić zdrowiu pacjentek. Apeluję do wszystkich kobiet, żeby kierowały się rozsądkiem i korzystały z badania mammograficznego. Korzyści z poddania się mammografii mogą okazać się nieocenione - mammografia pozwala wykryć już bardzo niewielki zmiany, które z powodzeniem poddaje się skutecznemu leczeniu. Każdy guzek, zgrubienie na piersi, zmiana wyglądu brodawki, pojawienie się wydzieliny z brodawki, stan zapalny, ból w okolicach piersi, dosłownie wszystko co budzi wątpliwości - warto zbadać.
Po 30 roku życia powinno się wykonywać takie badanie co najmniej raz na dwa lata, po 40 - raz w roku. Na badanie piersi powinny się zgłosić kobiety, u których w najbliższej rodzinie zdiagnozowano zmiany nowotworowe. Bądźcie mądre, dajcie sobie pomóc!