Płacz i krzyk dziecka są objawami budzącymi niepokój u osób z najbliższego otoczenia. Aby można było skutecznie postępować, trzeba poznać przyczyny ich wystąpienia, a także sposób w jaki można im zaradzić. Młodsze niemowlę płacze często, płacz przemienia się w krzyk, który rodzice przyjmują z przejęciem w obawie przed chorobą. Do najczęstszych przyczyn wywołujących płacz i krzyk dziecka można zaliczyć kilka powodów.
Płacz z głodu poprzedza zwykle porę karmienia.
Płacz z pragnienia zdarza się u niemowląt, którym nie podaje się do picia odpowiedniej ilości płynów obojętnych. Zdrowe niemowlę powinno być pojone 4-5 razy w ciągu dnia i 2 razy w ciągu nocy w objętości zaspakajającej pragnienie.
Płacz z przegrzania lub zimna występuje często u dzieci, które są za ciepło ubrane albo skrepowane ubraniami lub pieluszką.
Płacz wywołany kolką jelitową występuje częściej u młodszych niemowląt i związany jest z zaburzeniami w prawidłowym procesie trawienia i nagromadzania się w jelitach większej ilości gazów, które wywołują ból. Płacz z powodu kolki jelitowej występuje częściej u niemowląt karmionych sztucznie. Często pomaga ciepła kąpiel, pojenie herbatką koperkową, układanie dziecka na brzuszku.
Płacz niemowląt z odparzonymi pośladkami występuje u noworodków i niemowląt z wolnymi, biegunkowymi stolcami. Dochodzi do podrażnienia skóry, odparzeń i nadżerek w okolicy odbytu, ponieważ stolce są zasadowe (alkaliczne). Jeśli dziecko jest przewijane zbyt rzadko, to zmiany te nasilają się coraz bardziej.
Kojące w tym przypadku może się okazać maść zakwaszająca z 3 procentowym kwasem bornym z przepisu lekarza. Podstawową czynnością w pielęgnacji dziecka powinno być częste przewijanie, wymiana mokrych i zabrudzonych pieluch, kąpiel z zastosowaniem środka odkażającego, unikanie obcisłych majteczek plastikowych oraz pozostawianie dziecka bez pieluszki.
Płacz z potrzeby miłości rodzicielskiej
Potrzeba miłości rodzicielskiej jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb życiowych dziecka. Jej brak wyraża się w rozmaity sposób, zależnie od wieku dziecka. Krzyczący noworodek natychmiast uspokaja się w ramionach matki lub wówczas gdy słyszy jej głos. Szczególnej bliskości potrzebuje dziecko chore, zmęczone lub wylęknione. Kochający rodzice wyrażają miłość do dziecka przez kontakt fizyczny z nim, podnoszą je z łóżeczka, trzymają na rękach i kolanach, ściskają, przytulają oraz bawią się z dzieckiem. Wszystkie te gesty, pozornie nic nie znaczące, podtrzymują i zaciskają więź między dzieckiem a rodzicami.