Test ciążowy wychodzi pozytywnie. To jedna z pierwszych metod potwierdzenia ciąży. Teraz trzeba udać się do ginekologa. Jak wygląda wizyta? Wiele kobiet miewa obawy, przed tą wizytą, a zupełnie niepotrzebnie.
Jeśli kobieta podejrzewa ciąże, powinna udać się do lekarza ginekologa, aby potwierdzić i ustalić zasady postępowania. Istotne jest zapoznanie lekarza z wszystkim przebytymi chorobami ogólnymi,
przebiegiem poprzednich ciąż i sposobem ich zakończenia, gdyż ma to duży wpływ na postępowanie w obecnej ciąży. Należy podzielić się z lekarzem wszystkim wątpliwościami, których wiele ma każda kobieta ciężarna.
Pierwsza wizyta, jak również kolejne może odbywać się wspólnie z ojcem dziecka, gdyż zarówno wywiad dotyczący ewentualnych chorób, jak i rodzaju wykonywanej pracy może być pomocny w ustaleniu ryzyka dotyczącego obecnej ciąży.
Jaki jest cel pierwszej wizyty?
Pierwsza wizyta u lekarza ma na celu:
-zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego istniejących chorób zarówno przyszłej matki, jak i jej partnera.
-ustalenie daty ostatniej miesiączki
-badanie wymiarów miednicy mniejszej (ale można to także zrobić na następnej wizycie)
-ocenę kliniczną i cytologiczną szyjki macicy
-wielkość trzonu i kształt macicy
-ogólne badanie serca, płuc, gruczołów sutkowych, jamy brzusznej, kończyn, masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi
-dodatkowe badania laboratoryjne, a także oznaczenia stężenia hemoglobiny, hematokrytu, grupy krwi i Rh, odczyn Wassermana, sprawdzenie antygenu HbsAg ? którego obecność świadczyłaby o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B, innych przeciwciał, jak np. przeciw układowi antygenowemu Rh w koniecznych przypadkach, a także sprawdzających przebycie różyczki, czy też niektórych chorób odzwierzęcych (np. toksoplazmoza), określenie stężenia glukozy w surowicy krwi oraz ogólne badanie moczu.
Kolejne wizyty
Podczas każdej następnej wizyty należy ocenić:
-masę ciała
-ciśnienie tętnicze krwi
-wielkość macicy
-czynność serca dziecka od ok. 25 tygodnia ciąży
-obecność obrzęków i żylaków
-ogólne badanie moczu
-pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży powinno się wykonać u zdrowych kobiet ciężarnych obciążenie glukoza 50g
-badania ultrasonograficzne są zalecane dwukrotnie, czyli pomiędzy 18-22 i 30-34 tygodniem ciąży lub trzykrotnie ok. 10, 20 i 30 tygodnia ciąży.
Zalecana częstość wizyt lekarskich w ciąży wynosić powinna nie mniej niż raz w miesiącu do 7 miesiąca, co dwa tygodnie w 7 i 8 miesiącu, a w ostatnim okresie raz w tygodniu.
Niepokojące objawy
Objawy, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej:
-krwawienie z dróg rodnych (bez względu na nasilenie)
-obrzęk twarzy i palców
-częste bóle głowy
-zaburzenia widzenia
-bóle brzucha
-przewlekłe wymioty
-dreszcze i gorączka
-odejście wód płodowych
Wizyty u lekarza w czasie ciąży są niezmiernie ważne, nie tylko dla zdrowia matki, ale także i dziecka. Dodatkowo informuję przyszłą matkę o etapach rozwoju jej jeszcze nie narodzonego dziecka.