Piegi - skąd się biorą na skórze? | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: ciekawe przypadki

Piegi - skąd się biorą na skórze?

avatar
Autor:
Wiek:
51 lat
Miasto:
Komorów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Piegi ? są plamami barwnikowymi leżącymi w poziomie skóry, o równej powierzchni, najczęściej rozsiane, umiejscowione głównie w okolicach odsłoniętych.
Kolor piegów to żółty lub jasnobrązowy. Piegi najczęściej umiejscowione są na twarzy, dekolcie, na przedramionach. Nie spotyka się ich na dłoniach i stopach.


Piegi bledną zimą oraz stają się bardziej wyraziste na wiosnę i na lato.
Występowanie jest dziedziczne. Piegi występują szczególnie często u rudowłosych i blondwłosych. Z wiekiem piegi wykazują skłonność do ustępowania.
"Piegi mogą nasilać się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, np. przy opalaniu. Światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, co powoduje zwiększenie liczby i pociemnienie piegów."
Piegi nie występują u niemowląt, często pojawiają się u dzieci i młodzieży, rzadko u osób dorosłych. U osób o szczególnie jasnej cerze zdarza się, że piegi pozostają do końca życia.
Piegi nie są związane z żadnymi chorobami skóry, ale ludzie piegowaci są nieznacznie bardziej narażeni na oparzenia słoneczne i na raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego skóry.
W leczeniu (wyłącznie miejscowym) stosuje się środki złuszczające: maść rezorcynową, maść fenolową 10-20%, oraz działające odbarwiajaco: maść perhydrolową 30%, 10% maść z estrem monobenzylowym hydrochinonu. W celu zapobiegania piegom należy unikać promieniowania słonecznego lub stosować maści. Najnowszą metodą usuwania piegów jest mikrodermabrazja.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT