Aleksytymia to niezdolność do rozumienia lub identyfikowania, nazywania i wyrażania swoich emocji. Definiowana jest jako zaburzenie, które ogranicza lub uniemożliwia dostęp do procesów uświadamiania własnych stanów emocjonalnych. Nazwana jako ?emocjonalna ślepota? występuje nie tylko, jak wcześniej twierdzono, u osób uzależnionych od alkoholu i chorych psychosomatycznie, ale również u osób nie posiadających żadnego schorzenia somatycznego.
Człowiek cierpiący na aleksytymię nie posiada umiejętności do wglądu w swoje życie emocjonalne. Aleksytymicy nie potrafią również mówić o swoich emocjach i nie posiadają umiejętności rozpoznawania ich. Ogromną trudność sprawia im rozróżnienie między fizycznymi oznakami, a rzeczywiście doświadczaną emocją (zgadują: "płaczę, więc jestem smutny?"). Częściej skupiają się na aspektach zewnętrznych, niż na wewnętrznych emocji.
Osoby dotknięte aleksytymią nie fantazjują i mało marzą.
Należy pamiętać, że aleksytymia nie jest równoznaczna z niezdolnością do odczuwania emocji. Osoby aleksytymiczne czują, ale nie są w stanie nazwać, ani sprecyzować doświadczanych emocji.
Bibliografia:
Maruszewski T. i Ścigała E. (1998). Emocje ? Aleksytymia ? Poznanie. Poznań: Wydawnictwo Fundacji Humaniora.