Żółtaczka noworodków nie jest chorobą, jak często przypuszczają matki. Jest to zjawisko fizjologiczne. U około 70% noworodków stwierdza się po urodzeniu żółtaczkę, zaś u dzieci urodzonych przedwcześnie żółtaczka występuje praktycznie w 100% przypadków. Pojawia się w 2-3 dobie życia. Potem stopniowo ustępuje, najczęściej kończąc się w 2 tygodniu życia. CHarakteryzuje się pojawieniem żółtego zabarwienia skóry oraz gałek ocznych. Jej przyczyną są zaburzenia bilirubiny, powstającej z hemoglobiny i wchodzącej w skład żółtego barwnika u człowieka.
Żółtaczka fizjologiczna nie wymaga leczenia. Żółtaczkę występującą w 1 dobie życia i trwającą powyżej 14 dni uważamy za patologiczną.
Zażółcenie powłok występuje u każdego noworodka. Aby żółtaczka mogła zostać uznaną za fizjologiczną, musi spełniać następujące kryteria:
* u noworodków donoszonych pojawia się w drugiej dobie, osiąga maksimum w 4?5 dobie po czym stopniowo ustępuje, ustępując do 10 dnia życia noworodka i maksymalny poziom bilirubiny nie przekracza 205 ?mol/l (12 mg/dl);
* u noworodków urodzonych przedwcześnie, pojawia się zwykle w 3 dobie życia, może się utrzymywać nawet do 21 dni, a maksymalny poziom bilirubiny wynosić 257 ?mol/l (15 mg/dl);
Napisane w oparciu o Wikipedię.