Szkodliwe działanie palenia tytoniu na układ krążenia nie ulega najmniejszej wątpliwości.
Zagraża rozwojem miażdżycy i jest również ważnym czynnikiem ryzyka raka, rozedmy płuc czy udaru mózgu. Paląc w miejscu publicznym, w pracy czy w domu szkodzimy nie tylko sobie, ale również
przebywającym obok nas osobom niepalącym, w tym własnym dzieciom. Rzucanie palenia jest trudne. Nikotyna jest substancją uzależniającą, wytwarza się także wiele nawyków związanych z paleniem. U większości palaczy, nawet tych, którzy poważnie myślą o rzuceniu palenia, wielokrotnie próby kończą się niepowodzeniem. Na szczęście pojawiło się wiele środków i programów, które mogą nam w tym pomóc.
Najważniejsze to uzyskać odpowiednie wsparcie, przede wszystkim od swojego lekarza lub specjalisty, zajmującego si wychodzeniem z nałogów. Taka osoba nauczy nas jak radzić sobie ze stresem i tym samym potrzebą sięgnięcia po papierosa. Pomogą nam członkowie rodziny, znajomi z pracy, przyjaciele. W aptekach dostępne są preparaty zastępujące nikotynę w postaci gumy i plastrów. Lekarz może także zapisać skuteczny środek farmakologiczny.
Praktyczne porady
-ustal datę rzucania nałogu na 2 do 4 tygodni od tej chwili. Do tego czasu prowadź dziennik, w którym zapisywać będziesz kiedy i dlaczego sięgnąłeś po papierosa. Taki dzienniczek pomoże Tobie i lekarzowi na opracowanie planu zwalczania nawyków związanych z paleniem.
-bądź świadom objawów związanych z odstawieniem nikotyny: zdenerwowania, utraty koncentracji, nasilenia kaszlu, bólów głowy, uczucia głodu. Objawy te znikają w ciągu kilki tygodni; łagodzą je lub znoszą żucie gumy lub plastry z małą ilością nikotyny.
-zapytaj lekarza o bupropion ? środek przyjmowany sam lub razem z nikotynową terapia zastępczą, zwiększa on szanse rzucenia palenia
-uwolnij swój dom od dymu tytoniowego, nie pozwól nikomu w nim palić
-dawaj sobie nagrody za ?niepalenie?, co pewien czas możesz taką nagrodę kupić. Pomogą zaoszczędzone na papierosach pieniądze.
-pamiętaj, że dodatkowe kilogramy, które są często niekorzystnym efektem rzucenia papierosów są o wile mniejszym ryzykiem dla Twojego serca niż papierosy. Aby uniknąć przybierania na wadze, warto przegryzać niskokaloryczne przekąski np. owoce i rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne.