Ten lek towarzyszy nam od wieków. Jego naturalnie występujący odpowiednik, kwas salicylowy spotykany jest w korze wierzby. Nasi przodkowie zauważyli, że wywar z kory działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Zwalcza również stany zapalne.
Do tej pory używa się kwasu acetylosalicylowego właśnie w tych sytuacjach. Mogą to być bóle głowy, zapalenia stawów czy angina z wysoką gorączką.
Jednak w ciągu ostatnich 20 lat medycyna odkryła jeszcze jedno, bardzo ważne zastosowanie kwasu acetylosalicylowego. Substancja ta
pomaga w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza skłonność płytek krwi do zlepiania się i tworzenia zakrzepów, które bezpośrednio odpowiadają za zawał serca czy udar mózgu. Mówi się zatem o ?przeciwpłytkowym działaniu kwasu acetylosalicylowego?. Można powiedzieć, że kwas acetylosalicylowy pomaga utrzymywać ?drożne tętnice?.
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca przyjęcie jednej tabletki kwasu acetylowego w trakcie pierwszych objawów zawału może uratować tysiące ludzi. Podobnie, duże korzyści odnoszą chorzy z niestabilną postacią choroby wieńcowej, osoby po zawale serca, po zabiegu pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. by-passach), po zabiegu angioplastyki (?balonikowania?). Stowarzyszenia zleca codziennie przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego u wszystkich osób po zawale serca lub osób z wysokim ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca podawanie kwasu acetylosalicylowego każdemu choremu na chorobę wieńcową, jeśli nie ma przeciwwskazań do jej przyjmowania.
Niektóre towarzystwa lekarskie i inne organizacje idą jeszcze dalej, uważając, że korzyści z przyjmowania kwasu acetylosalicylowego mogą odnieść nie tylko osoby z chorobą wieńcową, ale także mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po menopauzie lub osoby młodsze jeśli istnieją u nich czynniki ryzyka choroby wieńcowej.
Systematyczne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego powinno być skonsultowane z lekarzem. Jak każdy lek również i ten ma swoje działania uboczne. Może to być podrażnienie błony śluzowej żołądka, krwotok, uczulenie. Leku nie powinno się stosować u osób, które miały w przeszłości lub mają obecne wrzody żołądka lub dwunastnicy, które mają nieuregulowane wysokie ciśnienie, chorobę przebiegającą z krwawieniem, uczulenie na kwas acetylosalicylowy. U dzieci należy ten lek stosować ostrożnie od 12 roku życia.