Aspiryna, kwas acetylosalicylowy ? przeciw zawałom serca i w przeziębieniu. | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: leki

Aspiryna, kwas acetylosalicylowy ? przeciw zawałom serca i w przeziębieniu.

avatar
Autor:
Wiek:
55 lat
Miasto:
Płock
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Ten lek towarzyszy nam od wieków. Jego naturalnie występujący odpowiednik, kwas salicylowy spotykany jest w korze wierzby. Nasi przodkowie zauważyli, że wywar z kory działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Zwalcza również stany zapalne.


Do tej pory używa się kwasu acetylosalicylowego właśnie w tych sytuacjach. Mogą to być bóle głowy, zapalenia stawów czy angina z wysoką gorączką.
Jednak w ciągu ostatnich 20 lat medycyna odkryła jeszcze jedno, bardzo ważne zastosowanie kwasu acetylosalicylowego. Substancja ta pomaga w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza skłonność płytek krwi do zlepiania się i tworzenia zakrzepów, które bezpośrednio odpowiadają za zawał serca czy udar mózgu. Mówi się zatem o ?przeciwpłytkowym działaniu kwasu acetylosalicylowego?. Można powiedzieć, że kwas acetylosalicylowy pomaga utrzymywać ?drożne tętnice?.
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca przyjęcie jednej tabletki kwasu acetylowego w trakcie pierwszych objawów zawału może uratować tysiące ludzi. Podobnie, duże korzyści odnoszą chorzy z niestabilną postacią choroby wieńcowej, osoby po zawale serca, po zabiegu pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. by-passach), po zabiegu angioplastyki (?balonikowania?). Stowarzyszenia zleca codziennie przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego u wszystkich osób po zawale serca lub osób z wysokim ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca podawanie kwasu acetylosalicylowego każdemu choremu na chorobę wieńcową, jeśli nie ma przeciwwskazań do jej przyjmowania.
Niektóre towarzystwa lekarskie i inne organizacje idą jeszcze dalej, uważając, że korzyści z przyjmowania kwasu acetylosalicylowego mogą odnieść nie tylko osoby z chorobą wieńcową, ale także mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po menopauzie lub osoby młodsze jeśli istnieją u nich czynniki ryzyka choroby wieńcowej.
Systematyczne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego powinno być skonsultowane z lekarzem. Jak każdy lek również i ten ma swoje działania uboczne. Może to być podrażnienie błony śluzowej żołądka, krwotok, uczulenie. Leku nie powinno się stosować u osób, które miały w przeszłości lub mają obecne wrzody żołądka lub dwunastnicy, które mają nieuregulowane wysokie ciśnienie, chorobę przebiegającą z krwawieniem, uczulenie na kwas acetylosalicylowy. U dzieci należy ten lek stosować ostrożnie od 12 roku życia.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT