Co to jest zespół cieśni nadgarstka
W nadgarstku znajduje się wąski przesmyk zwany kanałem nadgarstka. Przechodzi przez niego 9 ścięgien, które odpowiadają za poruszanie palcami, oraz nerw pośrodkowy. Jeśli ścięgna dotknie stan zapalny ? ich obrzęk uciska nerwy.
Najczęstszym powodem wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka jest wykonywanie przez długi czas powtarzających się ruchów ręką. Zapadnięcie na tę przypadłość ułatwiają: ciąża, zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, cukrzyca i nadwaga.
Klasycznym objawem jest mrowienie w nadgarstku; zdarza się także drętwienie palców, strzelające bóle nadgarstka i przedramienia, ból szyi i ramion, poczucie słabości.
Co zrobić w przypadku pracy przy klawiaturze?
Jeżeli praca wymaga od ciebie spędzania długich godzin przy komputerze ? bardzo ważne jest
odpowiednie ustawienie krzesła i klawiatury. Kiedy piszesz, ręce powinny być zgięte pod kątem prostym tak, aby nadgarstki układały się równolegle do blatu biurka. Także nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym. Siedź prosto, nie wysuwaj ramion do przodu.
Jeśli możesz, ustaw klawiaturę poniżej poziomu dłoni, tak by
klawisze znajdowały się nieco niżej niż nadgarstki, a opuszki palców delikatnie opierały się na klawiszach.
Staraj się lekko stukać w klawisze, zamiast walić w nie mocno. Im mniejszej siły używasz tym lepiej.
Używaj ergonomicznych akcesoriów komputerowych. Pożyteczna jest
podkładka pod nadgarstek wypełniona żelem, dostępna w sklepach ze sprzętem biurowym i komputerowym.
Kup
ergonomiczną klawiaturę. Na takich klawiaturach ręce układają się w czasie pisania w naturalnej pozycji i umożliwiają palcom bezwysiłkowe naciskanie klawiszy (zwykle klawisze w tych klawiaturach wciskają się łatwiej niż w tradycyjnych). W ergonomicznych klawiaturach przyciski są rozdzielone na dwa osobne panele, dzięki czemu ręce mogą się wygodniej układać. Dostępne są także zestawy składające się z dwóch oddzielonych części, ustawianych niezależnie od siebie dla prawej i lewej ręki.
Kiedy do lekarza?
Idź do lekarza, jeśli objawy cieśni nadgarstka nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować i wykonywać codziennych czynności. Jeżeli zespół cieśni nadgarstka nie będzie prawidłowo leczony, może doprowadzić do trwałego niedowładu dłoni, a także do silnego bólu przedramion i ramion.
Lekarz powinien również sprawdzić, czy w twoim przypadku zespołowi temu nie towarzyszy zapalenie stawów, cukrzyca albo niedoczynność tarczycy.