Kiedy przystawiamy rozgrzaną szklaną bańkę do skóry powstaje podciśnienie ? bańka zasysa ciało do swojego wnętrza. Dochodzi do tzw. wynaczynienia krwi, co oznacza, że niewielka ilość białych i czerwonych krwinek przechodzi przez ściany drobnych naczyń krwionośnych do przestrzeni pozanaczyniowej.
Organizm traktuje te krwinki jako ciała obce i zaczyna z nimi walczyć ? wtedy nasz układ odpornościowy jest mobilizowany i jego zdolność do walki z innymi zagrożeniami także rośnie.
Dla kogo wskazane są bańki?
Bańki stosuje się w leczeniu bardzo wielu schorzeń, jednak najczęściej stanowią jeden z elementów terapii chorób układu oddechowego.
Poza tym można je stosować także przy nadciśnieniu, stanach napięć i zesztywnień, bólach głowy, chorobach wątroby i woreczka żółciowego.
Jak się stawia bańki?
Do postawienia baniek będziemy potrzebować: baniek(oczywiście?), waty, jakiegoś długiego pręcika (na niego nawijamy watę) denaturatu i zapałek.
Watę nawijamy na pręcik, moczymy w denaturacie i podpalamy, a płomień umieszczamy we wnętrzu bańki. Tak rozgrzaną przykładamy do ciała, a czynności powtarzamy z kolejnymi bańkami.
Obecnie dostępne są też inne
bańki, które nie wymagają stosowania źródeł otwartego ognia. Wyglądają tak jak standardowe, ale na wierzchołku mają małą dziurkę, do której przystawia się przystosowaną do tego celu strzykawkę i wyciąga powietrze ? efekt jest ten sam, powstaje podciśnienie.
Kiedy bańki są zabronione?
Baniek nie powinno się stawiać osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi, ani tym, które mają wysoką gorączkę.