Na czym polega badanie neurologiczne i kiedy udać się na wizytę do neurologa? | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: badania

Na czym polega badanie neurologiczne i kiedy udać się na wizytę do neurologa?

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się terapią chorób systemu nerwowego.


Wskazania do konsultacji neurologicznej
Badanie neurologiczne jest wykonywane na zlecenie neurologa, czasami także z zalecenia lekarza medycyny pracy przy podejrzeniu, że pacjent cierpi na schorzenia nerwów.
Choroby układu nerwowego mogą się objawiać m.in.: chronicznymi bólami głowy, otępieniem, problemami z pamięcią, zaburzeniami świadomości.
U ich podłoża mogą leżeć niedobory witamin, zatrucia, mechaniczne uszkodzenia centralnego lub obwodowego układu nerwowego i mięśni. Również krwiaki, wylew, zawał czy choroby nowotworowe mogą zaburzyć funkcjonowanie systemu nerwowego.
Na czym polega badanie?
Pierwszą częścią badania jest rzetelny wywiad lekarski ? neurolog pyta o charakter występujących dolegliwości, ich intensywność i częstotliwość, o przebyte choroby, o schorzenia, które pojawiły się w rodzinie. Potem chwilka relaksu i następuje przejście do właściwej części badania, którego charakter zależy od wstępnych podejrzeń neurologa.
Badanie nerwów twarzy. Lekarz prosi o zamknięcie, otwarcie, mruganie oczyma, otworzenie ust, pokazanie języka, poruszenie głową i ramionami.
Badanie zmysłu węchu i smaku. Lekarz przedstawia pacjentowi różne zapachy i płyny o różnych smakach, prosząc o ich identyfikację.
Badani odruchów bezwarunkowych (moje ulubione). Neurolog uderza młoteczkiem (patrz załączone zdjęcie) we właściwe miejsce, przesuwa igłę lub pręcik owinięty watą wzdłuż podeszw stóp i brzucha, obserwując reakcję chorego.
Test koordynacji. Lekarz sprawdza siłę mięśni prosząc by pacjent ścisnął jego dłonie, podniósł ramiona, przykucnął, stanął na piętach lub palcach zachowując równowagę. W trakcie tego badania trzeba też zamknąć oczy i dotknąć palcem czubka nosa.
Sprawdza się także wrażliwość na ciepło i zimno, wrażliwość na drgania.
Należy mieć też na uwadze, że całokształt wizyty i naszej prezencji w jej trakcie stanowi dla lekarza cenną informację.
Po takich ogólnych badaniach neurolog może skierować pacjenta na badania specjalistyczne (tomografia komputerowa, rezonans jądrowy).



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT