Co to jest alergia? jak działają testy alergiczne? jak diagnozuje się astmę i katar sienny? | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: choroby

Co to jest alergia? jak działają testy alergiczne? jak diagnozuje się astmę i katar sienny?

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Co to takiego alergia?
Układ immunologiczny chroni nas przed mikroorganizmami chorobotwórczymi (bakterie, wirusy, grzyby), produkowanymi przez nie toksynami, rozwojem choroby nowotworowej i innymi czynnikami szkodliwymi dla organizmu. Niekiedy zdarza się jednak, że system reaguje nadmiernie na substancje, które z reguły nie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, np. pyłki traw, sierść zwierząt, kurz i dopiero ta reakcja staje się podstawą do choroby ? alergii.


Kto powinien zgłosić się do alergologa?
Często zdarza się, że pomimo widocznych objawów uczulenia nie jesteśmy w stanie zidentyfikować czynnika, który je wywołuje. Warto wtedy udać się do alergologa, który zleci wykonanie testów alergicznych. Na podstawie ich wyników oceni następnie naszą reakcję na poszczególne alergeny (czynniki uczulające) i ustali, który z nich wywołuje reakcję uczuleniową. Następnie wdroży odpowiednie leczenie i/lub zaleci unikanie kontaktu (o ile to możliwe) z substancja uczulającą.
Na czym polega test alergiczny?
Najczęściej wykonywane są testy naskórkowe, zwane także płatowymi. Polegają one na nalepieniu odpowiedniego plastra na plecy pacjenta, na który uprzednio naniesiono w określonej kolejności różne alergeny. Test trwa trzy dni, po upływie każdego z nich lekarz odczytuje reakcję na potencjalny czynnik uczulający. Jeśli w miejscu styku danej substancji ze skórą nastąpiło zaczerwienienie świadczy to o tzw. alergii kontaktowej.
Czasami dodatkowo przeprowadza się świetlny test naskórkowy. Wtedy po upływie 24 godzin od przyklejenia plastra lekarz naświetla testowane miejsca na skórze promieniowaniem ultrafioletowym. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre substancje mogą uczulać dopiero w połączeniu z ekspozycją na UV. Wyniki testu odczytuje się po 48 i 72 godzinach.
Testy śródskórne (patrz zdjęcie) znajdują zastosowanie przy diagnozowaniu astmy i kataru siennego. Alergen (pyłki kwiatowe, kurz, sierść) poddaje się tu osobie badanej śródskórnie, tzn. wprowadza się do skóry przez drobne nakłucie. Wynik odczytuje się już po 10- 15 minutach. Jeśli pacjent jest uczulony, w miejscu podania powstaje obrzęk nazywany bąblem pokrzywkowym. Opisaną procedurę określa się mianem Prick- Testu.
Testy prowokacyjne przeprowadza się jako diagnostyczne przy podejrzeniu, np. kataru siennego. W tym przypadku nanosi się na błonę śluzową nosa lub spojówkę pyłki traw i obserwuje reakcję.
Czy testy alergiczne mogą być niebezpieczne?
Należy pamiętać, że testy alergiczne są przeprowadzane przez lekarzy, dlatego nawet przy wystąpieniu niepokojących objawów (wysypka, duszności, niewydolność krążenia) nie ma się czego obawiać ? jesteśmy przecież w dobrych rękach.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT