Ból głowy ? jeden z objawów pojawiający się w przebiegu wielu chorób. Jak postępować w bólu głowy spowodowanym nadciśnieniem czy niedociśnieniem.
Ból głowy w przebiegu nadciśnienia i miażdżycy charakteryzuje się tym, że odczuwane są zwykle w okolicy potylicy, w godzinach rannych. Nasilenie się bólów w godzinach rannych jest
prawdopodobnie następstwem podniesienia się ciśnienia tętniczego, obniżającego się w czasie snu.
Postępowanie
W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości stosuje się środki uspokajające i środki obniżające ciśnienie tętnicze.
Stosowanie środków przeciwbólowych bez zasięgnięcia porady lekarskiej jest bezwzględnie szkodliwe. W razie uporczywego utrzymywania się, a nawet nasilenia bólu głowy u osób z nadciśnieniem konieczna jest pomoc lekarska.
Szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego w przebiegu choroby nadciśnieniowej może przejściowo spotęgować ból głowy wskutek zmian ukrwienia i niedotlenienia mózgu, uwarunkowanego zmniejszonym przepływem krwi i zmianą ciśnienia śródczaszkowego.
Osoby cierpiące na silne bóle głowy w przebiegu choroby
nadciśnieniowej powinny unikać nadmiernego pochylania głowy ku dołowi, z czym wiąże się nagły przepływ krwi do mózgu i zwiększony napór krwi na ściany naczyń krwionośnych. Może to powodować pękanie naczyń i powstawanie krwotoków, zwłaszcza niebezpiecznych krwotoków śródczaszkowych.
Bóle głowy w
niedociśnieniu charakteryzują się natomiast rozlanych uciskiem w przedniej części głowy. W celu ich złagodzenia zaleca się kilkakrotnie w ciągu dnia:
-krótkotrwałe (10-15 minut) przyjmowanie pozycji leżącej
-natryski i biczowanie chłodną wodą, nacieranie wieczorem całego ciała słoną wodą
-kąpiele w wodzie z dodatkiem soli kąpielowej
-środki farmakologiczne, przepisane przez lekarza.