Co to jest toksokaroza?
Toksokaroza jest chorobą odzwierzęcą związaną z zakażeniem glistą psią (Toxocara canis) lub kocią (Toxocara cati), pasożytami bytującymi w jelicie cienkim tych zwierząt.
Szczenięta mogą zarażać się larwami glist już w życiu płodowym, kocięta natomiast rodzą się wolne od glist i pierwszy kontakt z nimi mogą mieć na przykład poprzez mleko matki. Ważne źródło zakażenia, zwłaszcza w wypadku kotów mogą stanowić zwierzęta będące rezerwuarem pasożytów ? gryzonie i ptaki. Zarażone koty i psy wydalają w kale od 20- 50 tyś jaj glist, bo tyle dziennie składa dojrzała samica. W zależności od warunków atmosferycznych, w ciągu 2- 7 tygodni, z jaj wykształcają się inwazyjne larwy. Warto więc podkreślić, że
świeży kał psa czy kota, nawet jeśli pochodzi od zakażonych zwierząt nie stanowi zagrożenia dla ludzi i bez obawy można go posprzątać, przestrzegając podstawowych zasad higieny. Jaja występują nie tylko w miejscach gdzie zostały wydalone, mogą trafić do wody, być przeniesione na obuwiu lub przez owady (muchy, mrówki) w odległe miejsca. Należy uwzględnić duży udział lisów w skażeniu środowiska jajami glisty psiej i związaną z tym konieczność mycia owoców pochodzących z lasów (jagody, jeżyny, maliny, poziomki).
Jak zaraża się człowiek?
Do zarażenia dochodzi przez zjedzenie jaj glist - jest to
?choroba brudnych rąk?. Istotna wydaje się informacja, że jaja glist mogą się znajdować również na zwierzęciu ? przyczepione do sierści, czemu sprzyja upodobanie piesków do tarzania się po wszystkich możliwych powierzchniach. Bezwzględnie należy myć ręce po kontakcie ze zwierzęciem, przed posiłkami, ale również przed zapaleniem papierosa, dokładnie płukać owoce i warzywa ? gdyż mogą one stanowić źródło zakażenia. U dzieci między 2 a 5 rokiem życia duży udział w zakażeniu ma także skłonność do zjadania piasku, ziemi i gliny (geofagia).
Jakie są objawy zakażenia u ludzi?
Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, w postaci uogólnionej (zespół larwy wędrującej trzewnej- VLM), w postaci ocznej (larwa wędrująca oczna ? OLM) lub mózgowej. Często jedynym wskaźnikiem inwazji jest
podwyższona liczba eozynofilii (komórki zwalczające m.in. choroby pasożytnicze), którą może wykazać badanie morfologiczne krwi.
W postaci uogólnionej obserwuje się pogorszenie samopoczucia, spadek wagi ciała, brak apetytu, gorączkę, bóle brzucha, wysypki, kaszel, obrzęki. Czasem dochodzi do zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, rozwoju astmy.
Postać oczna występuje najczęściej u starszych dzieci i młodzieży. Może się wiązać z zaburzeniami widzenia, wystąpieniem bielma, zezem, nawet z całkowitą utratą wzroku.
Postać mózgowa, najczęściej spotykana u dzieci, objawia się zaburzeniami zachowania, snu, rozdrażnieniem, nadpobudliwością. Ciężkie przypadki zakażenia mogą kończyć się zapaleniem opon mózgowych, porażeniem.
Leczenie
Leczenie jest trudne i długotrwałe. Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na powodzenie terapii.
Artykuł powstał na podstawie materiałów informacyjnych wydanych przez firmę Bayer ? Zoonozy. Poważny problem!