W medycynie pod pojęciem śpiączki rozumie się stan głębokiej utraty przytomności, który przejawia się brakiem kontaktu z otoczeniem i reakcji na wszelkie bodźce z zewnątrz, może trwać do kilku tygodni, jest zawsze stanem zagrażającym życiu pacjenta. Dlatego pacjenci w stanie śpiączki przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej. Stan ten może być następstwem nieszczęśliwego wypadku, ciężkiej choroby lub jej powikłań, np. cukrzycy, a także zaburzenia pracy mózgu, np. na skutek niedotlenienia lub niedokrwienia pewnych obszarów mózgu.
OBJAWY:
-Zamknięte oczy, brak reakcji na bodźce zewnętrzne w tym bólowe, charakterystyczny zapach z ust, brak kontaktu z otoczeniem.
Jakie są przyczyny
1)SCHORZENIA NEUROLOGICZNE - przyczyną śpiączki mogą być choroby o podłożu neurologicznym, do których zaliczyć można: nowotwory, udary i urazy mózgu, zapalenie opon mózgowych, padaczka, krwotoki mózgowe oraz zatrucia.
2)CUKRZYCA - objawem nadchodzącej śpiączki hiperglikemicznej jest osłabienie, ból głowy i brzucha oraz silne pragnienie. mogą również wystąpić zaburzenia świadomości oraz stopniowo traci on przytomność, oddech staje się przyspieszony, głęboki, z charakterystycznym zapachem zgniłych jabłek (acetonu). Przyczyną śpiączki cukrzycowej jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Śpiączka występuje u diabetyków, którzy nie pobrali odpowiedniej dawki insuliny lub nie przestrzegali diety.