Czym jest stłuszczenie wątroby?
Stłuszczenie należy do najczęstszych chorób wątroby. Polega na nadmiernym odkładaniu się złogów tłuszczu w jej komórkach (hepatocytach), obejmującym ponad 50% hepatocytów.
Jak objawia się stłuszczenie wątroby?
Schorzenie to bardzo rzadko prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych w prawej części nadbrzusza. Najczęściej jest wykrywane przypadkowo ? podczas badania brzucha (lekarz wyczuwa powiększenie wątroby). Długotrwałe i nieleczone stłuszczenie może prowadzić do wystąpienia gorączki i żółtaczki, również do marskości. Warto wykonywac badania kontrolne.
Co może wywołać stłuszczenie wątroby?
Najczęściej jest ono wywoływane nieprawidłową dietą ? nadużywaniem alkoholu i nikotyny, przejadaniem się, małym urozmaiceniem posiłków (niedobór białka), długotrwałym głodem. Również nadużywanie leków lub zatrucie substancjami toksycznymi mogą być jego przyczyną. Zdarza się, że stłuszczenie jest wynikiem innej choroby, np. zastoju żółci lub cukrzycy.
Jak leczy się stłuszczenie wątroby?
Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu racjonalnej diety, odciążeniu wątroby i stworzeniu warunków sprzyjających jej regeneracji. Jeśli wiąże się ona z uzależnieniem od alkoholu lub leków chorego należy poddać terapii odwykowej.