Borelioza? - czy to coś groźnego? | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Borelioza? - czy to coś groźnego?

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Najbardziej znaną jednostką chorobową, przenoszoną przez kleszcze jest - borelioza, przewlekła infekcja całego organizmu. Choroba jest szeroko rozpowszechniona np. w USA oraz w południowej i północnej Europie. Okres jej występowania zależy od rozwoju kleszczy i przypada głównie na lato i jesień
JAKIE SĄ PRZYCZYNY BORELIOZY?
Na ogół borelie przenoszone są przez kleszcze. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami choroby, a tylko jeden ich gatunek, znany w Polsce jako kleszcz pastwiskowy lub psi. Jednak i w tym przypadku stopień jego szkodliwości jest różny i mieści się w przedziale 5 - 60 %. Jeśli nie występują zmiany skórne,

choroba jest trudna do wykrycia i może być mylona z grypą. Przypuszcza się, że niejedna osoba cierpiąca na reumatyzm zawdzięcza swoje dolegliwości kleszczom, nawet jeśli do infekcji doszło całe lata temu.
JAK LECZYĆ BORELIOZĘ?
Jeżeli boreliozę stwierdzi się na podstawie badań krwi lub płynu mózgowo - rdzeniowego, a także w przypadku podejrzenia choroby, chory leczony jest antybiotykami. W pierwszym stadium choroby pacjent podlega leczeniu ambulatoryjnemu. Wczesne wykrycie boreliozy zapobiega dalszym objawom. W drugim i trzecim stadium konieczny jest pobyt w szpitalu pod ścisłą opieką lekarską.
CO MOŻNA SAMEMU ZROBIĆ?
Ukąszenie kleszcza zdarza się podczas spacerów w wysokiej trawie, w trakcie przedzierania się przez zarośla, ale również dochodzi do tego w wielkomiejskich parkach. Najlepszą ochronę przed kleszczami stanowi ubranie dokładnie zakrywające ciało i nakrycie głowy. Powinno się tez używać preparatów odstraszających owady oraz natychmiast usuwać przyczepione kleszcze.
KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?
Przyczepionego do skóry kleszcza trzeba uchwycić umiejętnie za głowę i wykręcając delikatnie wyciągnąć. Ten kto boi się tego zabiegu należy pójść do lekarza. Jeżeli po ukąszeniu na skórze pojawia się poszerzający się zaczerwieniony obszar, zaczynają bolec stawy lub co gorsza, pojawiają się kłopoty natury neurologicznej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Uczynić to należy nawet gdy nie zauważono ukąszenia.
JAK PRZEBIEGA CHOROBA?
U większości zainfekowanych osób pierwsze objawy występują po 2 - 30 dniach. Miejscowe zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, stopniowo powiększa się i jako wędrująca plama utrzymuje się przez kilka miesięcy. Zauważalne jest również powiększenie węzłów chłonnych. Dodatkowe objawy to gorączka, bóle głowy, sztywność karku i występująca na przemian bóle stawów i mięśni. Na tym etapie choroba może jeszcze ustąpić.
CZY BORELIOZA JEST NIEBEZPIECZNA?
Dzisiejszy stan wiedzy medycznej na temat tej choroby zapewnia trwałe wyleczenie pod warunkiem, ze kuracja antybiotykowa zacznie się odpowiednio wcześnie. Jeżeli ten warunek zostaje spełniony, nie powinny nastąpić żadne uszkodzenia centralnego systemu nerwowego i stawów



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT