Trema? - wierny kompan lęków egzaminacyjnych? | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Trema? - wierny kompan lęków egzaminacyjnych?

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Egzaminy w różnej formie, towarzyszą człowiekowi już od dzieciństwa, będąc stałym, zazwyczaj niezbyt przyjemnym elementem jego życia. Już małe dziecko poddawane jest przez rodziców ocenom i porównaniom: czy zdrowo wygląda, jak się zachowuje, czy wystarczająco szybko zaczyna mówić i czytać. Początkowo bierze się pod uwagę wszystko, co może wskazywać, czy rozwój jest po prostu prawidłowy. Z czasem jednak rodzice często mają coraz większe wymagania i ambicje związane z dziećmi. Chcą by były one zdolne, mądre i zdyscyplinowane. Dzieci, obarczone pierwszymi obowiązkami obowiązkami już w przedszkolu i zmuszane do konkurowania z innymi, na przykład w mówieniu wierszyków lub śpiewaniu, także widzą, że można zrobić coś lepiej lub gorzej i uczą się rywalizacji. Z biegiem lat wymagania, jakie stawia mu otoczenie, powodują, że zaczyna on odczuwać strach przed niesprawdzeniem się i porażką.

Następują egzaminy, w których sprawdzają się wiadomości szkolne albo umiejętności zawodowe: klasówki, matura, egzaminy końcowe, testy kwalifikacyjne i egzaminy kończące praktyki zawodowe, a także studia, kursy i szkolenia, rekrutacja do pracy itp. W trakcie egzaminów ocenia się poziom określanych umiejętności i osiągnięć, które w danym momencie spostrzegane są jako miara wartości danego człowieka. Wyniki egzaminów decyduje o przyszłości człowieka. Nic dziwnego, że dla większości ludzi takie sprawdziany są związane z niemiłą porcją strachu. Dla niektórych z obawami wiążą się także sytuacje, które egzaminami wcale nie są. Na przykład sama obecność ludzi, którzy zwracają swoją uwagę na czyjeś zachowanie, może być dla obserwowanej osoby psychiczna torturą i sytuacją porównywalną właśnie z egzaminem.
-JAKIE SĄ OBJAWY STRACHU PRZED EGZAMINEM I TREMY?
Strach przed egzaminem i termą mogą mogą objawiać się w przeróżne sposoby i w różny sposób wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne, na myślenie i działanie. Mięśnie całego ciała są napięte, kark zesztywniały, sen niespokojny. Do tego dochodzą często kłopoty z koncentracją i blokada myślenia - już nic nie można zapamiętać lub zapomina się to, co wcześniej się wiedziało. Wiele osób próbuje zagłuszyć odczuwany niepokój myśleniem o czymś innym niż nadchodzący egzamin lub występ sięgając po środki uspakajające a nawet alkohol.
- CZY STRACH POMAGA?
Zupełnie nie odczuwanie strachu przed egzaminem tez nie jest najlepiej. Naukowcy stwierdzili, że pewna doza napięcia bardzo zwiększa zdolność przyswajania materiału; także trema u aktorów może byc naturalnym elementem mobilizacji do wykonania lepiej zadania.
- JAKIE SĄ PRZYCZYNY LĘKU EGZAMINACYJNEGO I TREMY?
"Wystawienie na próbę" u większości ludzi budzi strach; lęk egzaminacyjny i trema są więc w jakimś sensie normalne. Lęk odczuwa się przede wszystkim przed skutkami niezdanego egzaminu - kompromitacja, wstydem wobec siebie i innych itp. Odczucia takie są jednak szkodliwe, gdy uniemożliwiają, mimo dobrego przygotowania, jasne myślenie i rozsądne zachowanie. Zwłaszcza, że potęgują się jeśli od zdanego egzaminu, albo udanego występu bardzo dużo zależy. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo przeceniania wagi danego momentu i wyolbrzymiania skutków ewentualnego niepowodzenia. Postępować należałoby wtedy odwrotnie - próbować uwolnić się od presji oraz przekonania, że "musi się udać", a porażka czy niepowodzenia znaczyć będą prawdziwą życiową katastrofę.
- CO MOŻNA ZROBIĆ, ŻEBY LEPIEJ RADZIĆ SOBIE ZE STRACHEM I TREMA?
1) Przede wszystkim traktować strach przed egzaminem i tremę jako zjawisko zupełnie normalne.
2) Widzieć w swych obawach także coś pozytywnego, co mobilizuje do pracy i nauki.
3) Dobrze przygotować się do egzaminu.
4) Przy nadmiernym strachu należy zastanowić się, co właściwie powoduje taki paraliżujący lęk, czy jest on rzeczywiście uzasadniony?
5) Odwołać się do spokojnych i przyjemnych myśli i pozytywnych aspektów sytuacji.
6) Podtrzymywać takie pozytywne myślenie zawsze wtedy, gdy strach powraca.
7) Przy nadmiernym lęku porozmawiać z przyjaciółmi, z innymi zdającymi albo z psychologiem.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT