Wczesne rozpoznanie nowotworu zależy od wielu czynników, w tym największą rolę odgrywa swiadomość chorego i rzetelna wiedza lekarska. Pacjent musi zdawać sobie sprawe, że możliwość wystepowania nowotworu zwiększa się w miarę starzenia sie organizmu. Powinien wiedzieć, ze istnieją objawy, które mogą aż w 80% przypadków nowotworów byc wcześnie zauważone, a przez to spowodować zgłoszenie się chorego do lekarza, który mając odpowiednią wiedzę szybkie wtępne postepowanie diiagnostyczne. Lekarz u każdego pacjenta będącego pod opieką powinien przynajniej raz w roku obejrzeć skórę, jamę ustną, gardło i krtań, gruczoły slinowe, tarczyca, a także odwodowe
węzły chłonne. Badania piersi u kobiet to nie tylko obowiązkowa samokontrola, ale także element badania lekarskiego w czasie każdej wizyty u lekarza w odstępie większym niz 3 miesiące.
Odpowiednie wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej czy USG jamy brzusznej, a także badanie jąder, odbytu i badanie ginekologiczne powinno być obowiązkiem każdego lekarza. Jeżeli tego nie czyni, pacjent powienien takie badanie wymów lub zmienic lekarza.
JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE OBJAWY NOWOTWORU?
Do najczęstszych objawów nowotworu należy zaliczyć:
- zgrubienie tkanek (guzek),
- nie gojące się owrzodzenia,
- krwawienia z otworów,
- nieprawidłowe wydzielanie i wydalanie,
- zaburzenia czynności narządów (chrypka, trudności połykania, bóle itp.),
- zaburzenia koloru i wzrost znamion i brodawek,
- zmiany w normalnym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
WAŻNE SĄ TAKŻE OBJAWY TAKIE JAK:
- nie wyjaśnione osłabienie,
- wahania temperatury,
- zmniejszenie masy ciała,
-niewyjasnione bóle, szczególnie w okolicy krzyzowo - biodrowej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn,
- wszelkie zaburzenia wzroku, zmysłu równowagi,
- bezseność połączona z koszmarami nocnymi.
Istotne również są objawy innych rozpoczynających sie chorób. Czasem powodem zgłoszenia się chorego do lekarza jest niewyjaśniony lęk przed chorobą, którego lekarz nie powinien lekceważyć.