Płatowe zapalenie płuc jest zwykle wywołane przez bakterię zwaną paciorkowcem zapalenia płuc. Rozwija się nagle w sposób dość gwałtowny, zazwyczaj u osób o zmniejszonej odporności organizmu. Spotyka się je znacznie rzadziej niż oskrzelowe zapalenie płuc. Proces zapalny obejmuje nieomal jedynie cały jeden płat płuca stąd jego nazwa i zwykle od razu opłucną pokrywającą dany płat : dlatego chorzy odczuwają dość silny, bardzo dokuczliwy, nasilający się na szczycie wdechu ból w klatce piersiowej.
OBJAWY?
Początek takiego zapalenia jest zazwyczaj nagły. Wśród najczęstszych objawów sugerujących płatowe zapalenie płuc wymienić należy:
? Nagłe, niespodziewane dreszcze,
? Duszność,
? Ból w klatce piersiowej,
? Przyspieszenie i spłycenie oddechu,
? Niekiedy sinicę,
? Wysoką gorączkę, utrzymująca się przez wiele dni,
? Zazwyczaj na wargach pojawia się opryszczka,
? Kaszel ? ciężki, głęboki, dokuczliwy, połączony z odpluwaniem stopniowo coraz większej ilości rdzawo podbarwionej plwociny.
Od początku stan jest poważny i wymaga leczenia.
ROZPOZNANIE?
Ustala się je na podstawie wyników badania lekarskiego i badania radiologicznego klatki piersiowej. W płatowym zapaleniu płuc, szczególnie szczególnie jeśli występuje ono u osób starszych, należy liczyć się z możliwością dołączenia się niewydolności krążenia, wysięku zapalnego w jamie opłucnej. Stąd też rokowanie w tych przypadkach jest poważne.